Wyniki konkursu Remote Mars Yard 2016

Za nami finały konkursu Remote Mars Yard 2016, w którym polscy gimnazjaliści i licealiści próbowali swoich sił w symulowanej misji łazika marsjańskiego. Młodzi odkrywcy przeszli długą i wymagającą drogę, by wreszcie móc zrealizować swoje pomysły na misję podczas jazd finałowych. Gala, na której nagrodzono dwa spośród dwudziestu pięciu zespołów, odbyła się 17 czerwca 2016 r. w Centrum Nauki Kopernik.

Łazik pobierający próbki w makiecie krateru marsjańskiego podczas konkursu Remote Mars Yard 2016 (Fot. Maciej Urbanowicz)

Łazik pobierający próbki w makiecie krateru marsjańskiego podczas konkursu Remote Mars Yard 2016 (Fot. Maciej Urbanowicz)

Projekt ReMY – Remote Mars Yard daje uczniom szansę na wykazanie się swoją pomysłowością, a także na pogłębienie wiedzy o podboju kosmosu w różnych dziedzinach, począwszy od astronautyki i astrobiologii, przez geologię i inżynierię kosmiczną, po podróże międzyplanetarne. Projekt ReMY jest współorganizowany przez biuro ESERO Europejskiej Agencji Kosmicznej i ABM Space Education.

Prace serwisowe przy łaziku podczas konkursu Remote Mars Yard 2016 (Fot. Maciej Urbanowicz)

Prace serwisowe przy łaziku podczas konkursu Remote Mars Yard 2016 (Fot. Maciej Urbanowicz)

Zadaniem uczniów było stworzenie zgranego zespołu inżynierów i badaczy, który zaplanuje i zrealizuje od początku do końca symulowaną misję łazika marsjańskiego. Na początku grupy musiały przygotować specjalne plany misji, nazwane Flight planem, które opisywały podstawowe założenia i cele misji. Ponadto dokumenty te zawierały harmonogram, podział zadań, czy też scenariusze działań na wypadek nieprzewidzianych sytuacji. Symulacje bardzo dokładnie odwzorowywały warunki panujące na Czerwonej Planecie – w tym również niespodziewane awarie łazików.

Kolejnym etapem zmagań były jazdy próbne, podczas których uczestnicy mieli okazję nauczyć się obsługiwać wszystkie urządzenia, biorące udział w misji – manipulatory, kamery i czujniki. Po udanych treningach i naniesionych poprawkach do Flight planów, 25 zakwalifikowanych zespołów rozpoczęło jazdy finałowe, które odbyły się na przełomie maja i czerwca. W dwóch kategoriach wiekowych zwycięzcami zostali:

Kategoria: gimnazjum

Zespół: Marsjańscy Eksploratorzy

Szkoła: Publiczne Gimnazjum w Rzezawie
Opiekun: Jolanta Sulma

Zespół:

 1. Filip Kania – szef misji, I-szy geolog
 2. Daria Kuflik – astrobiolog
 3. Gabriela Szafrańska – astrobiolog
 4. Agnieszka Sobaś – nawigator
 5. Wiktor Góra – nawigator, II-gi geolog
 6. Łukasz Gorczyca – inżynier
 7. Kacper Mielniczek – inżynier

Kategoria: liceum/technikum

Zespół: Annihilation

Szkoła: Publiczne Liceum Ogólnokształcące Politechniki Łódzkiej
Opiekun: Piotr Łeń

Zespół:

 1. Anna Łeń – nawigator
 2. Arkadiusz Rybski – inżynier planujący trasę
 3. Rafał Szczepanik – inżynier od systemów łazika
 4. Juliusz Neuman – geolog
 5. Maksymilian Plewka – astrobiolog
 6. Patryk Zając – inżynier zajmujący się sterowaniem łazikiem
 7. Borys Smejda – geolog
Uczestnicy konkursu Remote Mars Yard 2016 podczas gali finałowej (Fot. Adam Kozak)

Uczestnicy konkursu Remote Mars Yard 2016 podczas gali finałowej (Fot. Adam Kozak)

Zwycięzcom i uczestnikom konkursu serdecznie gratulujemy wspaniałej rywalizacji. Jesteśmy pod wrażeniem pomysłowości i efektów pracy uczniów. Mamy nadzieję, że udział w konkursie przyczyni się do rozwoju zainteresowania technologiami kosmicznymi, astronautyką i naukami ścisłymi. Zainteresowanych udziałem w następnej edycji zapraszamy do śledzenia strony internetowej biura ESERO oraz newslettera, do którego zapisać można się wypełniając formularz.

Poniżej znajduje się galeria fotografii z zawodów oraz gali finałowej.