Wykład „Prosto z nieba: Astronauta – zawód nie z tej Ziemi”

Zapraszamy do wzięcia udziału w kolejnym wykładzie z serii Prosto z nieba, podczas którego Sławomir Zdybski z Europejskiej Agencji Kosmicznej opowie, jak zostać astronautą. Odbędzie się 14 kwietnia 2016 r. o godz. 19:30 w Planetarium Niebo Kopernika. Rezerwacji można dokonać na stronie Planetarium.

Opis wydarzenia:

Wyobraź sobie, że składasz aplikację, aby zostać astronautą i zostaje ona pomyślnie rozpatrzona. Jak wyglądałoby kilka najbliższych lat Twojego życia? Na spotkaniu opowiemy o etapach selekcji europejskich astronautów, pokażemy przykładowe testy wystawiające na próbę zdolność zapamiętywania i koncentrację oraz omówimy fazy treningowe, które prowadzą do uzyskania licencji astronauty ESA. Po sekwencji odliczania rakieta nośna zabierze nas w przestrzeń kosmiczną w pogoni za Międzynarodową Stacją Kosmiczna (ISS). Jeszcze tylko cumowanie i… rozpoczynamy misję. Codzienne życie na ISS i procedury, do jakich muszą stosować się astronauci to kolejna historia.

zdybski_1Sławomir Zdybski – pracuje na stanowisku ‘ISS and International Education Operations Coordinator’ Europejskiej Agencji Kosmicznej (European Space Agency – ESA). Jest odpowiedzialny za komponent edukacyjny wszystkich europejskich misji na Międzynarodową Stację Kosmiczną (International Space Station – ISS). Do zakresu jego obowiązków należy zdefiniowanie oraz wdrożenie programu edukacyjnego dla każdego astronauty ESA. Sławomir Zdybski pracował także jako konsultant Agencji Kosmicznej Zjednoczonych Emiratów Arabskich gdzie doradzał w sprawach narodowej strategii kosmicznej. Przed przystąpieniem do ESA pracował nad programem lotów załogowych na Księżyc Amerykańskiej Agencji Kosmicznej NASA. Pracował w grupie odpowiedzialnej za stworzenie technologii umożliwiającej czyszczenie skafandrów kosmicznych po spacerach po powierzchni Księżyca. Ukończył m.in. Międzynarodowy Uniwersytet Kosmiczny na kierunku Nauk Kosmicznych ze specjalizacją eksploracja Księżyca.

Cykl Prosto z nieba to niezwykłe, multimedialne pokazy w planetarium, połączone z rozmowami z wybitnymi specjalistami. Podczas spotkań dowiesz się więcej o najnowszych osiągnięciach nauki, badaniach kosmosu i gwiezdnych ciekawostkach. Spotkaniom towarzyszyć będą niezwykłe wycieczki po odległych galaktykach, a Ty będziesz mógł bezpośrednio i w przystępny sposób podyskutować z prawdziwymi naukowcami.