Warsztaty z pudełkiem edukacyjnym „ESA Spacecraft Materials Kit”

Jest nam niezmiernie miło zaprosić Państwa na warsztaty połączone z wypożyczeniem pudełek edukacyjnych opracowanych przez Europejską Agencję Kosmiczną, a skupionych na tematyce inżynierii materiałowej. Odbędą się one 24 listopada, w Podzamczu pod Kielcami.

Warsztaty organizowane są przez ESERO-Polska, we współpracy z Regionalnym Centrum Naukowo-Technologicznym w Podzamczu.

Podczas warsztatów pokażemy jak, korzystając z zestawu edukacyjnego „ESA Spacecraft Materials Kit”, przybliżyć uczniom szkoły podstawowej zagadnienia związane z wykorzystaniem różnych materiałów w przemyśle kosmicznym.

ESA Spacecraft Materials Kit (źródło: ESA Education)

ESA Spacecraft Materials Kit (źródło: ESA Education)

Opowiemy, jak umożliwić uczniom samodzielne badanie właściwości fizycznych ciał stałych. Zaproponujemy kilka modeli doświadczeń, które zaznajomią uczniów z zagadnieniami takimi jak masa, przewodnictwo elektryczne, czy magnetyzm. Przekażemy uczestnikom narzędzia do wprowadzania elementów metody badawczej na zajęciach w szkole – wykonywania pomiarów, zapisywania danych, prezentowania wyników, wyciągania wniosków naukowych.

Scenariusze warsztatów przygotowane są z myślą o edukacji w duchu konstrukcjonizmu. Zależy nam na uczeniu poprzez tworzenie, zabawę, z użyciem dostępnych technologii i z wykorzystaniem metody badawczej. Chcemy zachęcić uczniów do aktywnego odkrywania właściwości przygotowanych materiałów i prowadzenia dyskusji na temat ich wykorzystania w różnych gałęziach przemysłu. Każdy warsztat ma być również zachętą do zastanowienia się nad korzyściami i zagrożeniami wynikającymi z obecności człowieka i jego wytworów w przestrzeni kosmicznej.

Warsztaty odbędą się w siedzibie Regionalnego Centrum Naukowo-Technologicznego, w Podzamczu pod Kielcami (mapka poniżej). Niestety uczestnikom nie zwracamy kosztów podróży.

Po odbytych warsztatach, każdy uczestnik będzie mógł wypożyczyć omawiane pudełko edukacyjne, na okres dwóch miesięcy, na zasadach określonych w Regulaminie.

Chęć udziału w warsztatach prosimy zgłaszać poprzez formularz rejestracyjny. Rejestracja na warsztaty jest jednoznaczna z wyrażeniem chęci wypożyczenia Zestawu Edukacyjnego. Zgłoszenia trwają do 12 listopada 2017.

Partnerem warsztatów jest:
RCNT