Warsztaty „Kosmos w szkole 2016”

Zapraszamy na coroczne warsztaty dla nauczycieli „Kosmos w szkole” organizowane przez Europejskie Biuro Edukacji Kosmicznej w Centrum Nauki Kopernik. W tym roku zastanowimy się nad tym, jak konstruuje się rakiety kosmiczne, przebadamy glebę marsjańską, a nawet przygotujemy się do wysłania programów komputerowych na Międzynarodową Stację Kosmiczną.

Każdy uczestnik może wziąć udział w jednym z wybranych warsztatów oraz w wykładzie na temat projektowania misji kosmicznych (uwaga: rejestrację na warsztaty ReMY prowadzimy do 30 września). Warsztaty odbędą się 22 października 2016 roku w Centrum Nauki Kopernik.

Warsztaty ESERO „Kosmos w Szkole” – gwiazdozbiór zbudowany z plasteliny fosforyzującej, widziany w świetle UV. Fot. Robert Kowalewski

Warsztat 1: Konstruktorzy rakiet

Im większa, tym lepsza? Nieprawda! W trakcie warsztatów „Konstruktorzy rakiet” nauczymy Państwa podstaw konstrukcji bezpiecznych modeli rakietowych, zademonstrujemy przenośną wyrzutnię rakietową na sprężone powietrze i wytłumaczymy na przykładzie sposób tworzenia nowatorskich projektów edukacyjnych przez ekspertów Centrum Nauki Kopernik. Warsztaty uzyskały aprobatę Marca Toussainta, który jest odpowiedzialny za rozwój programu rakietowego Europejskiej Agencji Kosmicznej.

Sugerowany poziom: szkoła podstawowa, gimnazjum

Warsztat 2: Warsztaty marsjańskie

Co to są ekstremofile? Gdzie łatwiej żyć – na dnie oceanu, czy może w radioaktywnym ścieku? Jakie warunki panują na Marsie i czy było, jest, a może będzie tam kiedyś życie? Na te i inne pytania postaramy się wspólnie odpowiedzieć w czasie warsztatów marsjańskich. Uczestnicy zapoznają się ze scenariuszami edukacyjnymi stworzonymi specjalnie na potrzeby nauczycieli przez ekspertów Europejskiej Agencji Kosmicznej. W ramach zajęć pokażemy, w jaki sposób naukowcy poszukują dowodów na obecność mikroorganizmów w kosmosie, korzystając z wiedzy i umiejętności zdobytych m.in. na lekcjach geografii, fizyki, chemii i biologii.

Sugerowany poziom: gimnazjum, technikum/liceum

Warsztat 3: Zaprogramuj stację kosmiczną

Już niedługo wydarzy się rzecz przełomowa – będziemy mieli okazję uruchomić nasz pierwszy uczniowski program komputerowy w kosmosie! A to za sprawą międzynarodowego konkursu „European Astro Pi Challenge”, który w tym roku odbędzie się po raz pierwszy również w Polsce. Zwycięskie grupy uczniów (do 16 roku życia) będą miały szansę zaprogramować specjalny mini-komputer – „Astro Pi”, który znajduje się na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. W trakcie warsztatów trenerzy szkoły programowania „Kids Code Fun” nauczą Państwa, jak korzysta się z Astro Pi, wytłumaczą zasady konkursu i pozwolą na przetestowanie swoich pomysłów na egzemplarzach kosmicznego komputera dostarczonych przez Europejską Agencję Kosmiczną. (Uwaga: udział w warsztatach nie jest wymagany do udziału w konkursie.)

Sugerowany poziom: gimnazjum

Warsztat 4: Remote Mars Yard (oddzielna rejestracja zakończyła się 30 września)

W jaki sposób przygotowuje się misje zrobotyzowanych łazików marsjańskich? Co zrobić, żeby zasiąść za sterami takiego łazika i wybrać się w podróż po powierzchni Czerwonej Planety? Drugi konkurs Remote Mars Yard to szansa, aby poczuć się jak ekspert agencji kosmicznej, który zdalnie steruje łazikami takimi jak Curiosity czy ExoMars. To też okazja, żeby poznać jego pracę od podszewki.

Sugerowany poziom: gimnazjum, liceum

Warsztaty ESERO „Kosmos w Szkole” – pomiary wysokości przy wykorzystaniu sekstantu. Fot. Robert Kowalewski

Otrzymaliśmy już komplet zgłoszeń – dziękujemy za ogromne zainteresowanie! Rejestracja została zakończona.

Regulamin warsztatów do pobrania

Wypowiedź jednego z koordynatorów:

Przyznam, że chciałbym być dziś znów uczniem! W trakcie warsztatów „Kosmos w szkole” zaprosimy nauczycieli do udziału w projektach, o których jako mały chłopiec zawsze marzyłem. Razem ze szkołami umożliwimy uczniom przejęcie sterów łazika marsjańskiego, zorganizowanie własnego konkursu rakietowego, a nawet stworzenie pierwszego polskiego programu komputerowego, który włączony będzie na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej! Uczniowie będą tworzyć historię polskiego programu kosmicznego. I dobrze! To oni będą na co dzień korzystać z dobrodziejstw świata coraz bardziej opartego o technologie kosmiczne – warto, aby znali go od podszewki.