Zestawy edukacyjne ESERO

Kategoria:
Bez kategorii

Biuro ESERO uruchamia system wypożyczania zestawów edukacyjnych. Uznaliśmy, że dobrym pomysłem będzie udostępnianie nauczycielom i edukatorom zestawów zawierających pomoce naukowe przygotowane przez ESA Education, a w przyszłości również przez ESERO-Polska.

Pragniemy udostępniać Wam narzędzia edukacyjne wykorzystujące metodę badawczą oraz nowe technologie w nauczaniu. Narzędzia takie służą rozwojowi młodych ludzi, stymulując ich proces uczenia się poprzez zabawę i twórczą aktywność. Zależy nam, aby za Waszym pośrednictwem i dzięki Waszemu zaangażowaniu zachęcić uczniów do aktywnego odkrywania zjawisk, ich konsekwencji, i prowadzenia dyskusji na temat ich wykorzystania w różnych gałęziach nauki i przemysłu.

Na stronie będziemy na bieżąco informować o aktualnie dostępnych zestawach, o terminie rozpoczęcia kolejnego cyklu wypożyczania oraz o ewentualnej liczbie osób oczekujących.

Zestawy dostępne od września:

Ogólne zasady wypożyczania zestawów:

  • Zestaw uzyskujesz na 2 miesiące.
  • Razem z zestawem otrzymujesz proponowane scenariusze pracy z zestawem – oczywiście nie musisz się do nich ograniczać!
  • Postaraj się wykorzystywać go wspólnie z innymi (np. z nauczycielami innych przedmiotów).
  • Poinformuj nas, jeśli jakiś element zestawu się zepsuje – dzięki temu będziemy mogli przygotować zamienniki dla następnego użytkownika!

Zobacz regulamin wypożyczeń.

ESA Spacecraft Materials Kit

Tematem przewodnim zestawu ESA Spacecraft Materials Kit jest inżynieria materiałowa. Porusza on zagadnienia własności fizycznych wybranych materiałów w kontekście budowy statku kosmicznego Orion. Na podstawie badania różnych kostek materiałowych uczniowie mają za zadanie określić, który z materiałów nadawałby się najlepiej do budowy poszczególnych części statku kosmicznego.

Elementy zestawu umożliwiają uczniom samodzielne badanie właściwości fizycznych ciał stałych. Zaproponowaliśmy kilka modeli doświadczeń, które zaznajomią uczniów z zagadnieniami takimi jak masa, przewodnictwo elektryczne czy magnetyzm. Wykorzystanie zestawu stwarza możliwość wprowadzania elementów metody badawczej na zajęciach w szkole: wykonywanie pomiarów, zapisywanie danych, prezentowanie wyników, wyciąganie wniosków naukowych.

Co zawiera zestaw? Kliknij link z listą przedmiotów. Sprawdź, czy zestaw może Ci się przydać podczas zajęć!

Kliknij, aby ściągnąć scenariusze proponowanych zajęć. Scenariusze znajdziesz też w formie papierowej w nadesłanym zestawie! Zestaw można wykorzystać na lekcjach zarówno w szkole podstawowej, jak i średniej – scenariusze przewidujące pracę z uczniami w różnym wieku odnoszą się do tych samych pomocy.

Obejrzyj film przedstawiający propozycje eksperymentów:

Kliknij, aby zarezerwować zestaw. Pamiętaj, że do dyspozycji mamy ograniczoną liczbę zestawów, decydować więc będzie kolejność zgłoszeń. Jedna placówka może zarezerwować tylko jeden zestaw!

(Ilość zestawów w tej turze wypożyczeń została już wyczerpana – osoby zapisujące się będziemy umieszczać na liście zgłoszeń do kolejnej tury)

Astro Pi Kit

Już kolejny rok Europejska Agencja Kosmiczna organizuje konkurs Astro Pi, podczas którego uczniowie, korzystając z mikrokomputerów Raspberry Pi, piszą programy uruchomiane później na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Pragniemy wypożyczyć Wam zestawy identyczne z tymi, które otrzymują zespoły uczestniczące w konkursie!

Korzystając ze sprzętu zawartego w zestawie (Raspberry Pi i zestawu sensorów), będziesz mógł/mogła zaznajomić swoich uczniów z elektroniką oraz programowaniem w języku Python.

W zestawie oprócz mikrokomputera Raspberry Pi znajdują się również dwie kamery – jedna rejestrująca w paśmie widzialnym, druga w podczerwieni – oraz sensory umieszczone w nakładce Sense Hat (akcelerometr, magnetometr, czujniki ciśnienia oraz wilgotności etc.). Używając zestawu nie musisz ograniczać się do jego zawartości – możesz wykorzystać inne kompatybilne z Raspberry Pi narzędzia.

Aby wspomóc proces zapoznawania się z zawartą w zestawie elektroniką, załączamy zestaw scenariuszy, które mogą okazać się pomocne w przygotowywaniu zajęć. Kliknij, aby ściągnąć scenariusze.

Kliknij, aby zarezerwować zestaw. Pamiętaj, że do dyspozycji mamy ograniczoną liczbę zestawów, decydować więc będzie kolejność zgłoszeń. Jedna placówka może zarezerwować tylko jeden zestaw. Wypożyczenie zestawu nie oznacza kwalifikacji do konkursu Astro Pi!