Tim Peake – brytyjski astronauta w drodze na Międzynarodową Stację Kosmiczną

Tim Peake podczas treningu przygotowującego do spaceru kosmicznego. Credit: ESA/NASA

Tim Peake podczas treningu przygotowującego do spaceru kosmicznego. Credit: ESA/NASA

Kolejna misja 46. ekspedycji astronautów na Międzynarodową Stację Kosmiczną rozpocznie się już za kilka dni. W jej skład będzie wchodził kolejny europejski astronauta wybrany w 2009 roku do korpusu astronautów Europejskiej Agencji Kosmicznej – Timothy Peake. Przez niemal pół roku jego domem i miejscem pracy będzie znajdująca na wysokości ok. 400 km stacja orbitalna.

Start rosyjskiej rakiety Sojuz o mocy ponad 26 milionów koni mechanicznych, na pokładzie której znajdą się również Jurij Malenchenko i Timothy Kopra planowany jest na 15 grudnia z kosmodromu Bajkonur. Po sześciu godzinach lotu załoga dotrze do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, gdzie aktualnie przebywają trzej astronauci, w tym Scott Kelly i Michaił Kornijenko odbywający roczną misję w kosmosie. Kilka dni wcześniej 11 grudnia poprzednia ekspedycja bezpiecznie wróciła na Ziemię.

Tim Peake został w 2009 roku wraz z Samanthą Cristoforetti, Alexandrem Gerstem, Andreasem Mogensenem, Lucą Parmitano i Thomasem Pesquetem przyjęty do najnowszego korpusu astronautów ESA i podczas pobytu na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej zrealizuje misję Principia. Nazwana została tak na cześć jednego z najważniejszych dzieł w historii nauki pt. Philosophiae naturalis principia mathematica autorstwa Isaaka Newtona, w której przedstawił on podstawy mechaniki klasycznej używane także współcześnie, w tym prawa ruchu planet. Podczas misji Principia najważniejszym celem naukowym jest przeprowadzenie kilkudziesięciu eksperymentów w stanie nieważkości, które pomogą odpowiedzieć między innymi na pytanie o wpływ długotrwałego pobytu w kosmosie na ludzki organizm.

Podczas sześciomiesięcznego pobytu na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej pochodzący z Wielkiej Brytanii Tim Peake przeprowadzi kilka inspirujących akcji promujących edukację kosmiczną, zdrowy tryb życia i ochronę środowiska. Jest ambasadorem programów promujących edukację i karierę w dziedzinach kosmicznych. Jak sam mówi: Ziemia jest cennym miejscem i wszyscy musimy go bronić.

Tim Peake z uczestnikami brytyjskiej edycji Mission-X. Credit: ESA

Tim Peake z uczestnikami brytyjskiej edycji Mission-X. Credit: ESA

Czterdziestosześcioletni były wojskowy pilot śmigłowców będzie pierwszym Brytyjczykiem mającym szansę pracować na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Wcześniej tylko cztery osoby z brytyjskim obywatelstwem znalazły się w kosmosie. Od dzieciństwa interesował się przestrzenią kosmiczną i w wieku 20 lat udało mu się zostać pilotem Brytyjskich Sił Zbrojnych, gdzie służył ponad 18 lat między innymi w Bośni i Afganistanie. Stopniowo rozwijał swoje kwalifikacje i zbierał doświadczenia w wielu dziedzinach – np. uzyskując tytuł inżyniera w dynamice lotu czy jako pilot testowy. Gdy został wybrany w 2009 roku do korpusu astronautów przeżył ogromny szok i nie mając nawet gwarancji lotu w kosmos zostawił swoją dotychczasową karierę, by skupić się na treningu astronauty. Jego poświęcenie dało mu szansę na kwalifikację do długotrwałego pobytu w kosmos, który został zaplanowany na pierwszą połowę 2016 roku. Podczas swojego treningu uczył się, jak obsługiwać kosmiczne ramię CanadArm, spędził 12 dni w podwodnej bazie symulując eksplorację asteroidy czy przeszedł szereg kursów survivalowych na całym świecie w najtrudniejszych możliwych warunkach. Teraz po ponad 20 latach starań oczekuje na wymarzony start w kosmos w Gwiezdnym Miasteczku.

Aktywność Tima Peake’a można śledzić w mediach społecznościowych na Twitterze, Facebooku i YouTube.