Rusza kolejna edycja konkursu Astro Pi!

Astro_Pi_Logo_WEBJuż po raz drugi uczniowie polskich szkół mają okazję uruchomić swój program komputerowy na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS)!

Astro Pi to nazwa nadana specjalnie zaadaptowanym do tego celu dwóm edukacyjnym komputerom Raspberry Pi, które znajdują się na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Obydwa są wyposażone w moduł Sense HAT, który pozwala wyczuwać ruch, mierzyć wilgotność, temperaturę, ciśnienie oraz wykrywać promieniowanie. Każdy komputer Astro Pi jest wyposażony w inny rodzaj kamery: Izzy posiada kamerę, która „widzi” w podczerwieni, a Ed – standardową kamerę działającą w zakresie fal widzialnych.

W tym roku uczniowie mają do wyboru udział w jednym z dwóch rodzajów misji. W Misji zero trzeba wyświetlić pozdrowienia dla astronautów, Misja laboratorium kosmiczne polega na zaprojektowaniu eksperymentu naukowego wpisującego się w jeden z wątków: życia na Ziemi bądź życia w Kosmosie.

Ogólne informacje o konkursie Astro Pi 2017/2018

Misja Zero – dla uczniów do 14 roku życia – szczegółowy opis misji oraz informacje o zgłoszeniach 

Misja Laboratorium Kosmiczne – dla uczniów do 19 roku życia* – szczegółowy opis misji oraz informacje o zgłoszeniach

*Oczywiście uczniowie poniżej 14 lat również mogą brać udział w tej misji

Zapraszamy do zapoznania się z oficjalną stroną konkursu (w języku angielskim).

Zachęcamy wszystkich nauczycieli zainteresowanych konkursem do zapisywania się na warsztaty „Kosmos w szkole 2017”. Podczas wydarzenia będzie można wziąć udział w zajęciach pt. „Zaprogramuj stację kosmiczną”, na których wykorzystamy mikrokomputery Astro Pi, analogiczne do tych, które znajdują się na ISS.

Dla wszystkich uczestników konkursu zorganizujemy webinaria, które pozwolą na dokładne zapoznanie się z działaniem mikrokomputera Astro Pi oraz rozwieją wszelkie wątpliwości dotyczące konkursu.

Trzymamy kciuki!

Wszystkie pytania można kierować na adres esero@kopernik.org.pl