Rozmowa z astronautą w Planetarium Niebo Kopernika już 14 kwietnia

Porozmawiać na żywo z astronautą, będącym w kosmosie? W Centrum Nauki Kopernik to możliwe! 14 kwietnia o godz. 14.00 uczniowie i nauczyciele z 40 polskich szkół połączą się z Międzynarodową Stacją Kosmiczną i wezmą udział w wideo-spotkaniu z przebywającym tam Timem Peake’m.

Uczniowie i nauczyciele będą mogli zadać astronaucie autorskie pytania lub poprosić o wykonanie akrobacji czy eksperymentu w stanie mikrograwitacji. To również okazja, aby dowiedzieć się, jak zostać astronautą i z czym wiąże się ta praca.

Tegoroczna rozmowa brytyjskich uczniów z Timem Peake’m. Źródło: ARISS

Tegoroczna rozmowa brytyjskich uczniów z Timem Peake’m. Źródło: ARISS

Astronauci są bez wątpienia herosami naszych czasów. Na wiele lat przed lotem w kosmos porzucają swoje dotychczasowe zajęcia i rozpoczynają trening. Ćwiczenia mają ich przygotować do przeprowadzenia misji na orbicie. Uczą się obsługi kapsuły, którą polecą, przeprowadzania eksperymentów i poznają specyfikę spaceru kosmicznego. Bardzo często muszą biegle opanować obcy język (np. rosyjski) i poznać dziedziny nauki, z którymi nie mieli wcześniej do czynienia (np. mikrobiologia, psychologia czy materiałoznawstwo). Nic dziwnego, że jeszcze przed lotem na orbitę stają się medialnymi gwiazdami.

Uczniowie i nauczyciele, którzy porozmawiają z Timem Peake’m, to uczestnicy projektu „Kariery kosmiczne 2016” – organizowanego przez Europejskie Biuro Edukacji Kosmicznej ESERO-Polska w ramach współpracy między Europejską Agencją Kosmiczną a Centrum Nauki Kopernik. Wydarzenie będzie transmitowane na żywo przez Europejską Agencję Kosmiczną.

ZOBACZ TRANSMISJĘ

W rozmowie wezmą też udział nauczyciele z Norwegii, Wielkiej Brytanii, Irlandii Północnej i Stanów Zjednoczonych. Obok Tima Peake’a pojawią się też astronauci NASA, Tim Kopra i Jeff Williams, którzy odpowiedzą na pytania agencji prasowej Associated Press.

Spotkanie z astronautą poprzedziły specjalne warsztaty ESERO dla edukatorów, oraz przeprowadzone wspólnie z uczniami projekty szkolne. Ich celem było przybliżenie młodym ludziom możliwości rozwoju, jakie otwiera posiadanie kompetencji związanych z naukami ścisłymi. Dzięki udziałowi w projekcie przedstawicieli polskiego sektora kosmicznego uczniowie mogli odwiedzić firmy z tej branży i z bliska poznać pracę zatrudnionych tam inżynierów.

Po spotkaniu odbędzie się wykład „Astronauta – zawód nie z tej Ziemi” z cyklu Prosto z nieba w planetarium Niebo Kopernika. Sławomir Zdybski z Europejskiej Agencji Kosmicznej opowie, jak zostać astronautą. Bilety na wykład są dostępne na www.kopernik.org.pl.