Relacja z warsztatów ESA w Holandii

Warsztaty dla nauczycieli: ESA/GTTP Teacher Training Workshop 2014
Temat warsztatów: Projekty edukacyjne ESA
Data: 5-12 grudnia 2014
Lokalizacja: Lejda, Holandia

Warsztaty ESA/GTTP, które odbyły się w grudniu 2014 roku w Lejdzie w Holandii, były dla mnie wspaniałą przygodą. Bardzo dużo się dowiedziałam i nauczyłam, spotkałam interesujących ludzi z różnych krajów Europy i nawiązałam wiele ciekawych znajomości. W warsztatach brało udział 35 nauczycieli z 14 państw europejskich.

Główny budynek Uniwersytetu Leiden

Główny budynek Uniwersytetu Leiden

Na program warsztatów składały się wykłady, zajęcia warsztatowe i praktyczne oraz dyskusje. Wykłady prowadzili specjaliści, m.in. Fred Jansen szef misji Rosetta czy Limaye Sanjay ze Stanów Zjednoczonych, specjalizujący się w badaniach planety Wenus. Tematyka wykładów dotyczyła projektów edukacyjnych i przedsięwzięć realizowanych przez ESA: misji Rosetta, czarnych dziur, stanu wiedzy na temat planety Wenus, korzystania z teleskopów udostępnianych uczniom (obserwacji nieba on-line) oraz IBL (Inquiry-Based Learning), czyli gdzie szukać informacji pomagających wdrażać tę metodę nauczania.

Uczestnicy w trakcie zajęć

Uczestnicy w trakcie zajęć

Podczas warsztatów uczyliśmy się korzystać z programów i aplikacji takich, jak: Stellarium, SalsaJ, ESA SOHO czy Down to Earth, a w trakcie zajęć praktycznych uczyliśmy się, jak pokazać uczniom grawitacyjne zakrzywienie przestrzeni i robiliśmy komety. Mieliśmy też możliwość podzielić się doświadczeniami zawodowymi i porozmawiać o problemach związanych z procesami edukacyjnymi w różnych krajach. Część uczestników warsztatów zawiązała grupę, która podjęła ściślejszą współpracę i pisze projekt w ramach programu ERASMUS+.

Robimy kometę

Robimy kometę

Na koniec organizatorzy zabrali nas na wycieczkę po Leiden. Zwiedziliśmy zabytkowe zabudowania uniwersyteckie, obserwatorium astronomiczne i inne obiekty muzealne. Podczas uroczystej kolacji wieńczącej warsztaty rozmawialiśmy o obyczajach i tradycjach charakterystycznych dla naszych krajów.

Warsztaty w ramach projektu ESERO to wyjątkowe wydarzenie, które polecam każdemu nauczycielowi.

Urszula Skolimowska

Hotel w Leiden

Hotel w Leiden