Proxima – misja Thomasa Pesqueta na ISS

Thomas Pesquet z logiem misji Proxima. Źródło: ESA

Thomas Pesquet z logiem misji Proxima. Źródło: ESA

Już 11 listopada trzech astronautów uda się na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS). To kolejna misja Europejskiej Agencji Kosmicznej, która tym razem zbada m.in. wpływ stanu nieważkości na organizm człowieka. Załoga kapsuły Sojuz to: Amerykanin – Peggy Whitson, Rosjanin – Oleg Novitsky oraz Francuz – Thomas Pesquet, który będzie prowadził misję Europejskiej Agencji Kosmicznej – Proxima.

Przed startem

W październiku astronauci zakończyli przygotowania do lotu na niską orbitę okołoziemską, zaliczając specjalne egzaminy. Wśród wielu zadań było przeprowadzenie pełnej symulacji lotu na Międzynarodową Stację Kosmiczną, podczas której pojawiały się niespodziewane problemy. W wyniku awarii radionadajnika musieli ręczne dokować do stacji. Mimo że astronauci znali na pamięć wszystkie procedury, to przyznają, że właśnie podczas tego typu ćwiczeń, załoga uczy się współpracować i tworzyć zgrany zespół.

Takie i podobne treningi astronauci przechodzą w ramach przygotowań do udziału w ekspedycjach na Międzynarodową Stację Kosmiczną, wiele miesięcy przed swoją misją.

Astronauci przygotowujący się do lotu w kapsule Sojuz. Źródło: ESA, GCTC

Trzech astronautów przygotowujących się do lotu w kapsule Sojuz. Źródło: ESA, GCTC

Misja Proxima

Thomas Pesquet dołączył do europejskiego korpusu astronautów w 2009 roku i podczas misji Proxima będzie m.in. współpilotował kapsułę Sojuz. Jego zadaniem będzie przeprowadzenie ponad 30 dużych eksperymentów naukowych na pokładzie ISS. Badania zostały zaprojektowane przez naukowców z całej Europy i dotyczą przede wszystkim wpływu stanu nieważkości na zdrowie człowieka, ale też rozwoju robotyki, materiałów czy pogody kosmicznej. Ponadto Thomas Pesquet jest ambasadorem programów edukacyjnych ESA, w tym konkursu Astro Pi. Podczas tych zawodów uczniowie z całej Europy będą mogli spróbować swoich sił w programowaniu dwóch specjalnie przygotowanych komputerów Astro Pi.

Nazwa sześciomiesięcznej misji Thomasa Peqeueta została wybrana w międzynarodowym głosowaniu przeprowadzonym w 2015 roku. Zgłoszono wówczas ponad 1500 pomysłów, a autorem zwycięskiego tytułu został 13-letni Samuel Planas z Francji. Proxima nawiązuje nie tylko do najbliższej Słońcu gwiazdy – Proxima Centauri, ale również do silnego wpływu badań prowadzonych na niskiej orbicie okołoziemskiej na życie ludzi.

Thomas Pesquet

Thomas będzie dziesiątym obywatelem Francji, który poleci w kosmos i czwartym na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Zanim dostał się do europejskiego korpusu astronautów pracował jako inżynier satelitarny we Francuskiej Agencji Kosmicznej (CNES) oraz Thales Alenia Space. Został również pilotem rejsowym w liniach Air France. Podczas przygotowań do lotu na Stację Kosmiczną musiał nie tylko nauczyć się, jak przeprowadzać spacer kosmiczny, ale również płynnie mówić po rosyjsku. Na pokładzie ISS spędzi sześć miesięcy.

Thomas Pesquet ćwiczący procedury spaceru kosmicznego w basenie symulującym stan nieważkości. Źródło: ESA/Gagarin Cosmonaut Training Centre

Thomas Pesquet ćwiczący procedury spaceru kosmicznego w basenie symulującym stan nieważkości. Źródło: ESA/Gagarin Cosmonaut Training Centre