Porozmawiaj z astronautą

Wiosną polscy nauczyciele porozmawiają na żywo z Timem Peake’m – astronautą przebywającym na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Wstępem do tej niezwykłej rozmowy będą warsztaty „Kariery kosmiczne”, organizowane wspólnie przez Związek Pracodawców Sektora Kosmicznego i biuro ESERO-Polska. Rejestracja trwa do 6 marca i jest otwarta dla nauczycieli szkół podstawowych i gimnazjów.

Aktualizacja (7.03.2016): Dziękujemy serdecznie za tak liczne zgłoszenia. Informujemy, że rejestracja została już zakończona.

Aktualizacja (12.04.2016): Rozmowa odbędzie się 14 kwietnia i będzie transmitowana na żywo przez Europejską Agencję Kosmiczną – Zobacz transmisję.

Tegoroczna rozmowa brytyjskich uczniów z Timem Peake’m. Źródło: ARISS

Tegoroczna rozmowa brytyjskich uczniów z Timem Peake’m. Źródło: ARISS

Rozmowy uczniów z astronautami przebywającymi na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej odbywają się regularnie od ponad 15 lat. Po raz pierwszy takie połączenie uzyskali uczniowie ze szkoły w Burbank Illinois w Stanach Zjednoczonych w grudniu 2000 roku. Od tamtej pory organizacja ARISS koordynująca te połączenia, przeprowadziła niemal 1000 rozmów za pomocą amatorskiego sprzętu radiowego. Agencje kosmiczne z całego świata, w tym Europejska Agencja Kosmiczna, poszły również o krok dalej i zorganizowały dziesiątki telekonferencji ze stacją kosmiczną, pozwalając zarówno na usłyszenie jak i zobaczenie astronautów unoszących się w mikrograwitacji.

Polskie szkoły również mają możliwość udziału w takich projektach. W tym roku biuro ESERO-Polska organizuje cykl wydarzeń edukacyjnych, którego zwieńczeniem będzie telekonferencja z astronautą. Po raz pierwszy w naszym kraju wezmą w niej udział nauczyciele. Pytania do astronauty wcześniej przygotują uczniowie.

Astronauta Kjell Lindgren podczas rozmowy ze szkołą w Szwajcarii. Źródło: NASA/ARISS

Astronauta Kjell Lindgren podczas rozmowy ze szkołą w Szwajcarii. Źródło: NASA/ARISS

Część pierwsza: Warsztaty „Kariery kosmiczne”

Astronautyka i technologia kosmiczna często kojarzą się z rzeczywistością dostępną tylko dla wybranych. Nic dziwnego, że niewielu młodych ludzi ma odwagę kształcić się w tej dziedzinie i związać z nią swoją przyszłość. Warsztaty dla nauczycieli, które odbędą się 12 marca 2016 r. w Centrum Nauki Kopernik, to okazja, aby lepiej poznać i zrozumieć, jakie możliwości rozwoju daje młodym ludziom ścieżka kariery w sektorze kosmicznym. Rola nauczycieli w kształtowaniu zainteresowań uczniów jest nie do przecenienia. Uczestnicy warsztatów dowiedzą się, jakie umiejętności nabyte w szkole przydają się w pracy inżyniera kosmicznego. Poznają też ścieżki rozwoju, jakie może wybrać nastoletni człowiek zainteresowany pracą w przedsięwzięciach, związanych z branżą kosmiczną.

Nauczyciele otrzymają materiały do przeprowadzenia inspirujących zajęć z uczniami na temat możliwości, jakie otwiera posiadanie kompetencji związanych z przedmiotami ścisłymi. Uczestnicy warsztatów przygotują się również do telekonferencji z astronautą. Dowiedzą się, jak wygląda połączenie z Międzynarodową Stacją Kosmiczną i rozpoczną pracę nad pytaniami do astronauty, które potem przygotują uczniowie. Warsztaty powstaną na podstawie materiałów opracowanych specjalnie na tę okazję przez specjalistów z Europejskiej Agencji Kosmicznej przy wsparciu trenerów z Centrum Nauki Kopernik.

Rozmowa uczniów z astronautką Samanthą Cristoforetti podczas spotkania Mission-X. Źródło: ESA

Rozmowa uczniów z astronautką Samanthą Cristoforetti podczas spotkania Mission-X. Źródło: ESA

Część druga: Telekonferencja z astronautą

W kwietniu wszyscy nauczyciele, którzy wzięli udział w warsztatach otrzymają zaproszenie do udziału w telekonferencji z brytyjskim astronautą Timem Peake’m. Dokładny termin podamy na miesiąc przed rozmową, a godzinę połączenia poznamy dopiero tydzień wcześniej. Telekonferencja odbędzie się w planetarium Niebo Kopernika w Warszawie, rozmowę przetłumaczymy na język polski i angielski. Połączenie ze stacją kosmiczną potrwa 8 minut.

Wydarzenie będzie transmitowane na żywo przez Europejską Agencję Kosmiczną.

ZOBACZ TRANSMISJĘ

Nauczyciele, którzy w pracy z uczniami wykorzystają „kosmiczną” perspektywę, będą mieli okazję podzielić się swoimi wrażeniami i doświadczeniami na wspólnym spotkaniu pod kopułą Nieba Kopernika.

Warsztaty „Karier kosmicznych” i spotkanie z astronautą poprowadzą specjaliści i praktycy związani z polskim sektorem kosmicznym oraz Europejską Agencją Kosmiczną.

Rejestracja na wydarzenie

Aby wziąć udział w wydarzeniu należy się zarejestrować, wypełniając do 6 marca formularz dostępny na stronie Centrum Nauki Kopernik. Warsztaty skierowane są do nauczycieli szkół podstawowych i gimnazjów.

Szczegółowy harmonogram oraz dalsze informacje można znaleźć w regulaminie: Pobierz regulamin.

Kontakt z biurem ESERO-Polska: esero@kopernik.org.pl