Polska firma produkuje zestawy CanSat

CANduino to platforma CanSatowa spełniająca wymagania European CANsat Competition, wykorzystująca komponenty w standardzie Arduino i plastikową strukturę drukowaną na drukarce 3D.

Co to jest CanSat?

CanSat to mała sonda kosmiczna o masie 300–350 g mieszcząca się w standardowej puszce po napoju gazowanym. CanSat wynoszony jest na wysokość około 1 km za pomocą rakiety, balonu, drona lub samolotu i tam wypuszczany. Potem sonda musi bezpiecznie wylądować, wykorzystując spadochron. W trakcie lotu elektronika pokładowa dokonuje pomiarów temperatury i ciśnienia oraz innych parametrów wybranych przez twórców CanSata. Dane są gromadzone w systemie pokładowym i przesyłane drogą radiową do stacji naziemnej. ESA organizuje zawody CanSatów dla uczniów od lat 90.

Co to jest CANduino?

CANduino to platforma, która ma ułatwić zbudowanie CanSata. Składa się z plastikowej struktury i elektroniki w standardzie Arduino. Co ważne, nie wymaga specjalistycznych płytek, ponieważ wykorzystuje standardowe elementy platformy Arduino dostępne w wielu sklepach dla hobbystów czy w internetowych serwisach aukcyjnych. Zestaw CANduino nie wymaga również specjalistycznych narzędzi do składania – wystarczy nóż, szczypce, śrubokręt i komputer. Gotowe zestawy CANduino można kupić na stronie http://canduino.eu albo po przejrzeniu listy komponentów kupić je i złożyć samodzielnie. Podobnie jest z plastikową strukturą. Można ją zakupić na stronie albo ściągnąć ze strony modele 3D i wydrukować je na drukarce 3D.

 

Więcej informacji na stronie CANduino oraz na Facebooku.