Podsumowanie spotkania z inżynierem kosmicznym

Spotkania z inżynierami kosmicznymi organizowane przez Biuro ESERO i Planetarium Niebo Kopernika stały się już niemal doroczną tradycją. W ubiegłym roku odwiedzili nas młodzi inżynierowie pracujący przy projektach satelitów studenckich PW-Sat i PW-Sat2. Tym razem 8 grudnia 2016 roku w Centrum Nauki Kopernik o swojej pracy opowiedział pan Antonio de Luca z Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA).

Anotnio de Luca podczas spotkania w Planetarium Niebo Kopernika 8.12.2016 r. fot. Wojciech Surdziel (wosu.pl)

Pod kopułą Nieba Kopernika Antonio de Luca opowiadał o swojej ścieżce kariery, o tym co robił zanim pojawił się w ESA. Inżynier opowiedział, jak wygląda praca nad budową satelity, rakiety i łazika kosmicznego. Interesującym tematem z punktu widzenia nauczycieli było porównanie umiejętności, które zawdzięcza edukacji formalnej, a które musiał zdobyć poza szkołą, na własną rękę. Po wykładzie publiczność miała czas na zadawanie pytań. Po tej części goście zostali zaproszeni do obejrzenia filmu pt. Astronauta. Ostatnim elementem spotkania było zwiedzanie wystawy Patrz: Ziemia z narracją dra Jakuba Bochińskiego, koordynatora biura ESERO-Polska.

Dr Jakub Bochiński opowiada o wystawie „Halo, Ziemia” w Planetarium Niebo Kopernika. fot. Wojciech Surdziel (wosu.pl)

Antonio de Luca jest inżynierem satelitarnym z wieloletnim doświadczeniem. W Europejskiej Agencji Kosmicznej brał udział w misjach Cassini-Huygens, Envisat i wielu innych. Ma również osiągnięcia na polu popularyzacji inżynierii kosmicznej w projektach edukacyjnych ESA „Fly you satellite” oraz European Student Earth Orbiter (ESEO).

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w galerii poniżej.