Międzynarodowy Rok Światła 2015

Zastanów się, kiedy ostatnio widziałeś prawdziwie rozgwieżdżone niebo? Jeśli mieszkasz w jednym z dużych polskich miast, to szansa na to wydawałoby się zwyczajne zjawisko maleje z roku na rok. W wielu miejscach, takich jak Japonia czy wschodnie wybrzeże USA, już kilkadziesiąt lat temu nie można było dostrzec większości jasnych gwiazd na niebie.

Zastanów się, od kiedy korzystasz z szybkiego i ogólnodostępnego Internetu? Przez ostatnie kilkanaście lat globalna sieć zrewolucjonizowała nasz świat, stworzyła nowe gałęzie gospodarki i ogromnie ułatwiła nam życie. Między innymi dzięki światłowodom Internet stał się najwydajniejszym i najszybszym środkiem komunikacji, co sprawiło, że dzisiaj za jego pośrednictwem robimy niemal wszystko.

Zastanów się, jak wiele mówi się o tym, że energooszczędne żarówki pozwalają na znaczne obniżenie rachunków za prąd. Być może nie trzeba cię nawet do tego przekonywać i od dawna twoje mieszkanie oświetlają żarówki ledowe.

Trzy powyższe akapity łączy jedno – światło, które jest źródłem energii i informacji dla ludzi, zwierząt, roślin, a także urządzeń elektronicznych. Świadomi ogromnego znaczenia światła w rozwoju ludzkości, ale również rosnącego niebezpieczeństwa związanego z nieprzemyślanym jego używaniem, przedstawiciele Rosji, Meksyku, Nowej Zelandii i Ghany oraz kilkudziesięciu innych państw zaproponowali w 2012 roku ogłoszenie roku 2015 Międzynarodowym Rokiem Światła i Technologii Wykorzystujących Światło. Propozycję przyjęto i ogłoszono 20 grudnia 2013 roku na 68. Zgromadzeniu Ogólnym Narodów Zjednoczonych.

Porównanie widoczności gwiazd w zależności od zanieczyszczenia światłem (źródło: http://www.stellarium.org)

Organizacja Narodów Zjednoczonych oraz międzynarodowy komitet przy wsparciu UNESCO chcą przez tę inicjatywę zwrócić uwagę na rolę światła w medycynie, przemyśle, ochronie środowiska i w społeczeństwie. Przede wszystkim chcą promować naukowe podejście do światła, a tym samym inspirować do rozwijania nowoczesnych technologii. Równie ważnym punktem jest zwrócenie uwagi na środowisko naturalne, a zwłaszcza na rosnące zanieczyszczenie światłem, negatywnie wpływające nie tylko na naturalny rytm przyrody, ale także na zdrowie ludzi żyjących w nieustannie rozświetlonych miastach. W programie Międzynarodowego Roku Światła nie zabrakło też miejsca na przedstawienie roli światła w kulturze i sztuce.

Na czas obchodów Roku Światła zaplanowano szereg wydarzeń promujących rozważne i mądre korzystanie ze światła, prezentujących sylwetki osób, dzięki którym ludzkość może tak sprawnie posługiwać się światłem oraz przedstawiających osiągnięcia przemysłu i inżynierii w tej dziedzinie. Zorganizowane zostaną konkursy dla uczniów i fotografów, a w Internecie pojawi się seria filmów, których bohaterami będą naukowcy. W Polsce w inicjatywę zaangażowało się kilka instytucji i stowarzyszeń, w tym Centrum Nauki Kopernik, które w maju podejmie temat światła na Pikniku Naukowym.

Przydatne strony: