Miasta nocą – z kosmosu wyglądają nieco inaczej. I śmiecą światłem.

Od 2003 roku astronauci przebywający na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej wykonali około 500 tysięcy wspaniałych nocnych zdjęć Ziemi. Wiele z nich zapadło nam na długo w pamięć. W ostatnich latach zdjęcia z orbity docierają do szerokiej publiczności dzięki rozwojowi serwisów społecznościowych, takich jak Twitter czy Facebook. Wciąż jednak bardzo wielu fotografii wykonanych przez astronautów nigdy dotąd nie opublikowano, dlatego pojawił się pomysł, by pokazać je światu i zidentyfikować miejsca, które przedstawiają. Przy okazji postanowiono zwrócić też uwagę na pewien poważny problem.

Miasto sfotografowane przez Samanthę Cristoforetti. Dzięki internautom udało się je zidentyfikować: to Ad-Dammam w Arabii Saudyjskiej. Źródło: http://www.esa.int/spaceinimages

Co to za miasto?

Wbrew pozorom określenie, co przedstawia fotografia wykonana z niskiej orbity okołoziemskiej, czyli z wysokości ok. 400 km, nie jest łatwe. Detale terenu tracą swoją wyrazistość i większość miast czy regionów wygląda niemal identycznie. Dlatego jeśli chcemy dowiedzieć się, jakie miasto zostało uwiecznione na fotografii, warto zapytać o to internautów, ponieważ z dużym prawdopodobieństwem znajdzie się wśród nich ktoś, kto tam mieszka i bezbłędnie rozpozna swoje okolice. Tak właśnie powstał projekt Cities at Night, na którego stronie www można zobaczyć nocne fotografie miast na całym świecie, w tym także kilku polskich, które nocą wyglądają naprawdę fantastycznie.

Ziemia nocą – fotografia wykonana 14 grudnia 2014 roku przez Samanthę Cristoforetti. Źródło: http://www.esa.int/spaceinimage

Zanieczyszczenie światłem

Obserwując nocną Ziemię z kosmosu, można pomyśleć, że ludzkość naprawdę nią włada – światła miast są niemal wszędzie. Niestety mimo niewątpliwego uroku widok ten ma swoją ciemną stronę. Już jakiś czas temu zauważono, że sztuczne światło z roku na rok coraz bardziej przesłania naturalny mrok nieba. W pobliżu wielkich aglomeracji praktycznie nie widać już gwiazd, prócz kilku najjaśniejszych obiektów. Mimo że ludzie zwykli stronić od ciemności, to zbyt duża ilość światła nocą również może mieć negatywny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie. Dzięki projektowi Cities at Night i nowym fotografiom miast nocą Europejska Agencja Kosmiczna i jej astronauci, a także zaangażowani w projekt internauci chcą zwrócić na to uwagę. Liczą, że pokazując ładne fotografie miast widzianych z kosmosu, pomogą uświadomić ich mieszkańcom istnienie problemu, a w konsekwencji ograniczyć zanieczyszczenie światłem, np. przez stosowanie lamp ulicznych świecących tylko w dół i tylko wtedy, kiedy to konieczne.

W Polsce problem zanieczyszczenia światłem również staje się coraz bardziej poważny. Powstało już kilka inicjatyw, w tym Izerski Park Ciemnego Nieba chroniący jedno z najciemniejszych nocą miejsc w naszym kraju.