Organizacje i stowarzyszenia

Centrum Nauki Kopernik

www.kopernik.org.pl

Misją Centrum Nauki Kopernik jest zachęcanie do osobistego zaangażowania w poznanie i zrozumienie świata oraz do wzięcia odpowiedzialności za zmiany zachodzące wokół nas. Zwiedzający centrum nauki mogą poznawać prawa przyrody poprzez samodzielne przeprowadzanie doświadczeń na interaktywnych wystawach. Centrum jest instytucją, powołaną i finansowaną przez Miasto Stołeczne Warszawa, Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Ministerstwo Edukacji Narodowej.

Planetarium Niebo Kopernika

www.niebokopernika.pl

Niebo Kopernika jest jednym z najbardziej wszechstronnych, najnowocześniejszych planetariów multimedialnych na świecie. Istniejemy od czerwca 2011 roku i wraz z naszym starszym bratem – Centrum Nauki Kopernik, zamieszkaliśmy tuż nad brzegiem Wisły.

Planetarium to miejsce, w którym możesz się zatrzymać, spojrzeć na wszystko z kosmicznej perspektywy, zastanowić się nad naszym miejscem we Wszechświecie. Dzięki zastosowanym tu nowoczesnym technologiom multimedialnym zagłębisz się w niedostępnych na co dzień światach. Znajdziesz się na powierzchni dalekich planet, na pokładzie statku Darwina, w kapsule Apollo. Usiądź wygodnie w fotelu i daj się oczarować niezwykłym obrazom rozgwieżdżonego nieba. Obejrzyj zapierające dech filmy (również w 3D), odwiedź różne zakątki Ziemi i innych planet, dotrzyj do granic Galaktyki.

W Niebie Kopernika zobaczysz nie tylko projekcje ale i prowadzone na żywo pokazy. Jesteś ich twórcą wraz z nami: w trakcie pokazu prezenterzy Nieba polecą dokąd zechcesz, i pomogą Ci zwiedzać wymarzone światy. Możesz również wziąć udział w nocnych obserwacjach nieba w Parku Odkrywców, a także w widowiskach muzycznych. W naszym repertuarze każdy znajdzie coś dla siebie, a my nieustannie szykujemy nowe niespodzianki.

Otwieramy dla Ciebie niebo, Ziemianinie. Niebo Kopernika.

European Space Agnecy

www.esa.int

Europejska Agencja Kosmiczna (European Space Agency, ESA) została utworzona na mocy Konwencji podpisanej w Paryżu 30 maja 1975 roku. Jest organizacją międzyrządową. Jej zadaniem jest realizacja wspólnego, europejskiego programu badania i wykorzystania przestrzeni kosmicznej. Agencja wspiera również rozwój nowoczesnego i konkurencyjnego przemysłu w państwach członkowskich.

W skład ESA wchodzi 20 państw członkowskich: Austria, Belgia, Czechy, Dania, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Irlandia, Luksemburg, Niderlandy, Niemcy, Norwegia, Polska (od listopada 2012 r.), Portugalia, Rumunia, Szwajcaria, Szwecja, Wielka Brytania oraz Włochy. Na podstawie osobnej umowy w pracach ESA uczestniczy również Kanada.

Polska Agencja Kosmiczna

www.polsa.gov.pl

Polska Agencja Kosmiczna powstała na mocy ustawy z dnia 26 września 2014 r. Zadaniem Agencji jest wspieranie polskiego przemysłu kosmicznego poprzez łączenie świata biznesu i nauki oraz świadczenie pomocy rodzimym przedsiębiorcom w pozyskiwaniu funduszy z Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA). Ważnym aspektem działań Agencji jest działanie na rzecz rozwoju technik satelitarnych, znajdujących zastosowanie na co dzień w naszym życiu w komunikacji, nawigacji, monitoringu środowiska czy prognozowaniu pogody.

Priorytetowym zadaniem Polskiej Agencji Kosmicznej jest dbałość o bezpieczeństwo państwa i jego obywateli oraz zwiększenie polskiego potencjału obronnego poprzez wykorzystanie systemów satelitarnych.

Europejska Fundacja Kosmiczna

www.spacefdn.com

Europejska Fundacja Kosmiczna prowadzi działalność edukacyjną i promocyjną w obszarze nauki, inżynierii, technologii oraz matematyki (obszarów STEM). Celem nadrzędnym Fundacji jest rozwój projektów interdyscyplinarnych w celu rozwijania i umacniania zainteresowań społeczeństwa w zakresie badań i inżynierii kosmicznej oraz astronomii. Głównym obszarem działalności Fundacji są kraje należące oraz aspirujące do Europejskiej Agencji Kosmicznej.

Mars Society Polska

www.marssociety.pl

Mars Society Polska aktywnie działa na polu edukacji kosmicznej i wsparcia powstającego polskiego sektora kosmicznego, szczególnie w dziedzinie technologii eksploracji Marsa. Część edukacyjna obejmuje prezentacje na festiwalach nauki oraz organizację konkursów Astrobot i European Rover Challenge.

Astrobot to konkurs dla dzieci, których zadaniem jest sporządzenie opisu misji kosmicznej własnego pomysłu. Na zwycięzców czekają atrakcyjne nagrody, takie jak wycieczka do Kennedy Space Center na Florydzie. Zawody łazików marsjańskich European Rover Challenge przeznaczone są natomiast dla międzynarodowych zespołów studenckich, które projektują, budują i obsługują analogowe łaziki zrobotyzowane. Pierwsza edycja ERC odbyła się w Podzamczu koło Chęcin i wraz z piknikiem kosmicznym i konferencją zgromadziła w ciągu weekendu około 25 000 gości. W zawodach wzięło udział 10 zespołów, z Indii, Kolumbii, Egiptu i Polski. Jury przewodzili G. Scott Hubbard, były dyrektor programu badań Marsa w NASA oraz Robert Zubrin, prezes Mars Society. Imprezę odwiedziła minister gospodarki Grażyna Henclewska.

Mars Society Polska uczestniczy w rządowych programach konsultacji dla przemysłu kosmicznego, sugerując rozwiązania w dziedzinie edukacji, eksploracji Marsa i kosmonautyki załogowej. Przed ustanowieniem oficjalnych instytucji państwowych wspierających edukację kosmiczną stowarzyszenie było najaktywniejszą na tym polu polską organizacją. Mars Society Polska uczestniczy także w programach naukowych, takich jak analogowe misje marsjańskie (testowe) w Alpach, na Saharze (Maroko) i w Utah (amerykańskie zawody University Rover Challenge), gdzie wysyła zespoły naukowe i inżynieryjne i służy im wsparciem.

 

Polskie Towarzystwo Astronomiczne

www.pta.edu.pl

Polskie Towarzystwo Astronomiczne (PTA) jest stowarzyszeniem zrzeszającym zawodowych astronomów. Powstało w 1923 roku, obecnie liczy około 300 członków. Stanowi reprezentację polskiego środowiska astronomicznego. Celem działania PTA jest popieranie rozwoju nauk astronomicznych oraz popularyzacja astronomii w społeczeństwie.

Towarzystwo organizuje i wspiera m.in. konferencje naukowe i popularnonaukowe, konkursy, wykłady, festiwale nauki i inne imprezy popularnonaukowe, warsztaty dla nauczycieli, funduje stypendia dla uczniów oraz prowadzi działalność wydawniczą.

Przykłady działań, które PTA prowadzi samodzielnie lub regularnie wspiera:

Dla młodzieży:
– konkursy
– stypendia
– seminaria (np. OMSA – Ogólnopolskie Młodzieżowe Seminarium Astronomiczne)
– warsztaty dla uczniów
– obozy astronomiczne
– olimpiada astronomiczna
– prelekcje popularnonaukowe o kosmosie
– widowiska multimedialne
– dwa portale internetowe: Urania i Orion
– strony na Facebooku, Twitterze i w innych mediach społecznościowych
– czasopismo o kosmosie („Urania”)
– kalendarz astrofotografii

 Dla nauczycieli:
– warsztaty dla nauczycieli
– konkursy dla szkół
– czasopismo „Urania – Postępy Astronomii
– prenumeraty sponsorowane „Uranii” dla szkół z dopłatami z ministerstwa
– dwa portale internetowe: Urania i Orion
– kalendarz astrofotografii

Działalność wydawnicza PTA:

Urania – Postępy Astronomii
Dwumiesięcznik popularnonaukowy dla miłośników astronomii, uczniów, nauczycieli, studentów i wszystkich innych osób, które chcą dowiedzieć się czegoś więcej na temat badań kosmosu. „Urania” łączy tradycję i nowoczesność. Jest to jedno z najstarszych czasopism popularnonaukowych o astronomii na świecie, wydawane obecnie jako nowoczesny magazyn, w formie atrakcyjnej dla czytelników w XXI wieku.

Książki popularnonaukowe
PTA wydaje ciekawe książki dotyczące astronomii, takie jak „Astronomem być… Świadectwa życia i pracy astronomów polskich”, „Sylwetki astronomów polskich XX w.”, „Opowiadania starego astronoma” i „Nowe opowiadania starego astronoma”.

Pełna lista wydawnictw: 

Urania – Polski Portal Astronomiczny
Portal dla osób interesujących się astronomią, uczniów, nauczycieli, studentów i wszystkich, którzy chcą dowiedzieć się czegoś więcej o badaniach kosmosu. Najnowsze wiadomości, zdjęcia, ciekawe artykuły i cyfrowe archiwum starych numerów „Uranii”.

Serwis edukacyjny Orion
W Orionie można znaleźć wiele materiałów przydatnych wszystkim zainteresowanym astronomią, m.in. polski mirror strony Astronomy Picture of the Day.

Studenckie Koło Astronautyczne

www.ska.pw.edu.pl

Powstałe w 1996 roku koło naukowe zrzesza studentów Politechniki Warszawskiej zafascynowanych kosmosem i astronautyką. Od początku swojej działalności jego członkowie brali udział w licznych wydarzeniach i projektach Europejskiej Agencji Kosmicznej, a od kilku lat sami wykazują się inicjatywą, projektując i budując urządzenia mniej lub bardziej powiązane z inżynierią kosmiczną.

Wśród największych osiągnięć Koła jest zbudowanie i wysłanie na orbitę okołoziemską pierwszego polskiego satelity PW-Sat, udział i przeprowadzenie eksperymentów w ramach kampanii lotów parabolicznych, udział w konkursach łazików NASA Lunabotics czy University Rover Challange. Aktualnie w SKA funkcjonują cztery sekcje:

– Sekcja Balonowa zajmująca się lotami balonów stratosferycznych
– PW-Sat2 – projekt drugiego satelity PW-Sat2
– Sekcja Rakietowa z rakietami Amelia i H1
– ERIS Project – skupiona na łazikach i robotyce

Studenci pracujący w Kole z przyjemnością biorą udział w różnego rodzaju piknikach naukowych czy spotkaniach i warsztatach z uczniami wszystkich typów szkół. Chętnych do współpracy zapraszają do kontaktu przez stronę internetową.

Polskie Towarzystwo Rakietowe

www.rakiety.org.pl

Dla większości ludzi techniki rakietowe kojarzą się są z czymś bardzo skomplikowanym i niedostępnym. Nasze stowarzyszenie umożliwia praktyczny kontakt z podstawowymi zagadnieniami konstrukcyjnymi w modelarstwie rakietowym.

Polska ma olbrzymi potencjał naukowy i innowacyjny – nasi studenci wygrywają prestiżowe międzynarodowe konkursy (np. Mars Rover Challenge w USA), a inżynierowie oraz kadra akademicka rozwiązują problemy, których nie udaje się rozwiązać w innych miejscach na świecie (np. produkcja grafenu).

Polskie Towarzystwo Rakietowe to organizacja, która pozwala ludziom uwolnić swój potencjał dzięki rozwiązywaniu różnorakich problemów konstrukcyjnych. Jeśli interesuje Cię praktyczne zastosowanie nauk ścisłych, takich jak – chemia, mechanika, elektronika, informatyka, fizyka, termodynamika, radiolokacja, telekomunikacja – to nasze stowarzyszenie jest dla Ciebie, bez względu na Twój wiek, wykształcenie i wykonywany zawód. Umożliwiamy projektowanie i budowanie oraz bezpieczne starty rakiet amatorskich własnej konstrukcji, dzięki współpracy z Wojskiem Polskim i dostępowi do poligonów wojskowych.

Z uwagi na drzemiący w naszym kraju potencjał, wierzymy, że mamy możliwość wysłania rakiety w kosmos. Jesteśmy w stanie to osiągnąć, jeśli będziemy pracować razem z pasją i zaangażowaniem połączeni wspólną wizją. Zapraszamy do nas – jesteśmy w stanie razem sięgnąć kosmosu – bawiąc się i ucząc.

Klub Astronomiczny Almukantarat

www.almukantarat.pl/

Klub Astronomiczny Almukantarat to przede wszystkim społeczność ludzi zaangażowanych w popularyzację astronomii. Działające od ponad 30 lat stowarzyszenie daje młodym pasjonatom przedmiotów ścisłych możliwość zdobywania wiedzy, wymiany pomysłów i realizacji samych siebie. Działalność to w głównej mierze regularna organizacja obozów naukowych przeznaczonych dla młodzieży, prowadzenie portalu astronomicznego AstroNET oraz udział i partnerstwo w licznych piknikach naukowych i konferencjach astronomicznych.

Najważniejszym wydarzeniem w życiu klubu są dwa obozy naukowe z autorskim kursem astronomii organizowane co roku w harcerskiej atmosferze. Pierwszy z nich dedykowany jest gimnazjalistom, a kolejny uczniom szkół średnich. Więcej informacji na temat tego wydarzenia można znaleźć na stronie spotkania.
Ponadto organizowane są również zimowiska i seminaria naukowe. Wszystko po to, aby umożliwić uczestnikom jak najczęstsze spotkania zarówno z astronomią, jak i z klubową społecznością o zasięgu ogólnopolskim.

W roku 2017 Almukantarat został finalistą konkursu Popularyzator Nauki w kategorii Instytucja.

Stowarzyszenie Polskich Profesjonalistów Sektora Kosmicznego

www.pspa.pl

Stowarzyszenie non-profit mające na celu prowadzenie działalności oświatowej i naukowej poprzez rozpowszechnianie wiedzy związanej z sektorem kosmicznym i rozwijanie kontaktów pomiędzy ludźmi związanymi z branżą w kraju i za granicą. Wspiera w ten sposób rozwój placówek naukowo-badawczych i przedsiębiorstw oraz wspomaga edukację osób zamierzających podjąć pracę w tej branży.

Stowarzyszenie jest projektem stworzonym przez grupę osób profesjonalnie związanych z branżą kosmiczną. Główne jego oddziały znajdują się w Polsce, Holandii oraz Niemczech. Motto PSPA to: “Łączymy w kosmosie i na Ziemi”.

Związek Pracodawców Sektora Kosmicznego

www.space.biz.pl

Związek Pracodawców Sektora Kosmicznego (ZPSK) powstał 31 października 2012 roku i aktualnie zrzesza 60 polskich przedsiębiorstw oraz instytucji naukowo-badawczych aktywnie działających w europejskim sektorze kosmicznym.

Misją Związku jest stworzenie silnego polskiego sektora kosmicznego, który będzie z powodzeniem konkurował na europejskim rynku. Głównym celem Związku jest konsolidacja środowiska przedsiębiorców, ośrodków badawczych oraz organizacji zainteresowanych eksploracją przestrzeni kosmicznej oraz prowadzeniem badań naukowych i prac wdrożeniowych związanych z produktami i technologiami o zastosowaniach kosmicznych.