Kosmiczni inżynierowie pod kopułą Planetarium

Spotkanie z inżynierami kosmicznymi w Planetarium Niebo Kopernika. Fot. Adam Kozak

W połowie grudnia w Niebie Kopernika zawitała grupa młodych inżynierów kosmicznych – twórców dwóch polskich satelitów: PW-Sat i PW-Sat2. Ten pierwszy poleciał w kosmos już w 2012 roku, stając się pierwszym polskim sztucznym satelitą Ziemi. Ten drugi jest jeszcze w budowie i ma szansę być wyniesiony na orbitę w 2017 roku. Oba stworzone zostały, żeby przetestować nowe technologie pozwalające na „sprzątanie” po sobie na orbicie – usuwanie niepotrzebnych już satelitów, tak żeby nie zajmowały one miejsca na coraz pełniejszych orbitach.

Spotkanie miało na celu zainteresowanie młodych ludzi karierą w sektorze kosmicznym. W tym celu inżynierowie, pod przewodnictwem Inny Uwarowej, opowiedzieli o tym jak wygląda ich życie codzienne, odpowiadając na wnikliwe pytania prowadzącego. Uczestnicy spotkania mieli okazję dowiedzieć się o kondycji polskiego sektora kosmicznego oczyma ekspertów oraz usłyszeć z pierwszej ręki o motywacjach, które powodują polskimi konstruktorami satelitów. Wystarczyło też czasu na sporą ilość pytań z widowni.

Zespół inżynierów zaprezentował również efekt swoich długoletnich prac, czyli projekt satelity PW-Sat2 w postaci modelu wydrukowanego w technologii 3D. Wraz z zespołem Nieba Kopernika udało się go przywołać do życia, animując moment spalenia się satelity w atmosferze Ziemi na wielkiej kopule Planetarium.

Model PW-Sata2 w rękach Jakuba Bochińskiego, koordynatora programu ESERO-Polska. Fot. Adam Kozak

Spotkanie zakończyło się projekcją nowego filmu „Jesteśmy kosmitami” oraz dyskusjami na temat przyszłości polskiego przemysłu kosmicznego w trakcie zwiedzania wystawy „Patrz Ziemia”. Całe wydarzenie okazało się niesamowicie popularne, przyciągając ponad 60 uczestników w tym reprezentantów mediów i instytucji związanych z branżą kosmiczną m.in. firm Thales i Boeing ale również Polskiej Agencji Kosmicznej i Politechniki Warszawskiej.

Bardzo dziękujemy za tak ogromne zainteresowanie (bilety na wydarzenie skończyły się w ciągu dwóch dni od ogłoszenia rejestracji!) i aktywne uczestnictwo w spotkaniu. Kolejne wydarzenie z cyklu „spotkań z inżynierami kosmicznymi” już za rok!

Inżynierowie i studenci pracujący nad PW-Satem i PW-Satem2. Fot. Adam Kozak