Polski konkurs CanSat

CanSat to międzynarodowy konkurs, który zachęca uczniów/uczennice do samodzielnego konstruowania minisatelitów i prowadzenia za ich pomocą badań naukowych. Daje im to szansę zaangażowania się w prawdziwy projekt inżynierski, już na etapie edukacji szkolnej.

 

Czwarta edycja konkursu CanSat, organizowanego przez Biuro Edukacji Kosmicznej ESERO-Polska będzie trwać od końca sierpnia 2018, aż do kwietnia 2019.

 

Zobacz relację z edycji 2018.

   1. Czym jest CanSat?
   2. Edycja 2019
   3. Etapy konkursu
   4. Informacje organizacyjne
   5. Polskie sukcesy

Czym jest CanSat

Typowy CanSat to minisatelita mieszczący się w pojemniku wielkości puszki po napoju. Jego zadaniem jest przeprowadzenie badań i eksperymentów: najpierw podczas lotu rakietą, na wysokość kilku kilometrów, a następnie w trakcie opadania na spadochronie. Największym wyzwaniem dla uczniów budujących takie urządzenie jest zmieszczenie w nim wszystkich podstawowych systemów składających się na prawdziwego satelitę – zasilania, modułu komunikacji oraz komputera pokładowego. Dane, jakie zbierają CanSaty bywają różne – od ciśnienia atmosferycznego i temperatury powietrza, przez telemetrię i fotografie, po poziom promieniowania jonizującego.

Wnętrze jednego z CanSatów

Projekt CanSata podlega kilku podstawowym ograniczeniom i wytycznym nałożonym przez organizatorów. Poza konkretnymi wymiarami geometrycznymi CanSat nie może zagrażać bezpieczeństwu uczestników (np. nie może mieć napędu pirotechnicznego), a jego zasilanie powinno pozwolić na kilka godzin samodzielnej pracy (np. dzięki bateriom słonecznym). Początkujący zawodnicy mogą skorzystać z, dostarczanych przez organizatorów, gotowych zestawów elektronicznych, zawierających podstawowe komponenty CanSata, które później mogą dostosować do swoich potrzeb.

O CanSatach pisaliśmy już kilkakrotnie na łamach naszego serwisu:

Edycja 2019

Widok z kamery umieszczonej na jednym z CanSatów.

 

Rejestracja do konkursu CanSat przebiega poprzez wypełnienie formularza zgłoszeniowego. Na zgłoszenia zespołów czekamy do 21 września! Same działania zespołów poprzedzone będą warsztatami dla opiekunów zespołów zakwalifikowanych do udziału w konkursie.

 

 

Rejestracja obejmuje zarówno warsztaty dla opiekunów, które odbędą się w dniach 6-7 października 2018 r. oraz część główną konkursu, która potrwa aż do 28 kwietnia 2019 r., kiedy to odbędzie się kampania startowa, będąca zwieńczeniem konkursu.

Przygotowując się do złożenia aplikacji, warto pomyśleć o takich kwestiach jak:

 • Jakie będą cele naukowe/techniczne misji? Co misja ma osiągnąć/zmienić?
 • W jaki sposób CanSat będzie zbierał dane?
 • W jaki sposób dane zebrane podczas lotu zostaną wykorzystane?

Regulamin konkursu  – W tym pliku znajdziesz odpowiedzi na prawdopodobnie wszystkie pytania co do konkursu! 

Etapy konkursu

Ważne daty podczas konkursu Cansat 2019.

Podczas rejestracji wybieramy 25 zespołów z całej Polski, które wezmą udział w konkursie, następnie zapraszamy ich opiekunów na warsztaty wprowadzające – przekazujemy podczas nich podstawowe informacje z elektroniki, oprogramowania, czy dynamiki pracy w grupie.

Pamiętajcie, że nie nauczyciel będący opiekunem zespołu, nie musi być specjalistą w każdym zagadnieniu konkursowym!

Podczas dalszej części konkursu, uczestnicy informują jury o postępach swoich prac poprzez 3 raporty (Preliminary, Critical, Final Design Review), na podstawie których następuje selekcja 10 zespołów, których CanSaty wystartują na pokładzie rakiety podczas finałów konkursu w kwietniu, aby przeprowadzić zaprojektowaną przez zespół misję.

Ważne terminy:

 • Rejestracja – od 30 sierpnia do 21 września 2018 r.
 • Warsztaty dla nauczycieli – 6-7 października 2018, Centrum Nauki Kopernik
 • Finały – kwiecień 2019, poligon wojskowy Nowa Dęba

Informacje organizacyjne

Pobierz Regulamin konkursu.

Przejrzyj dokumentację zestawu CanSat Kit.

W przypadku pytań prosimy o kontakt na cansat@kopernik.org.pl lub bezpośrednio:

Aleksander Jasiak
koordynator programu ESERO-Polska
tel. 694 580 384
aleksander.jasiak@kopernik.org.pl 

Kontakt dla mediów:

Katarzyna Nowicka
rzecznik prasowy Centrum Nauki Kopernik
tel. 604 194 689
katarzyna.nowicka@kopernik.org.pl

Polskie sukcesy

Polscy uczniowie i studenci już od kilku lat biorą udział w zawodach CanSatów. W 2013 roku sukces odniosła drużyna Kraksat z Krakowa, która zajęła pierwsze miejsce na europejskich finałach uczniowskich w Holandii. Jeszcze lepszym rokiem, okazał się 2015, kiedy studenci z Akademii Górniczo-Hutniczej zwyciężyli w zawodach CanSat Competition w Teksasie a drużyna licealistów Techswarm z tego samego miasta zajęła II miejsce w konkursie europejskim. Zwycięzcy polskiej edycji CanSat 2017, zespół CANpernicus z Torunia, osiągnęli sukces, zajmując trzecie miejsce w europejskich finałach, organizowanych przez Europejską Agencję Kosmiczną w Niemczech. Tegoroczni zwycięzcy również będą reprezentować nas na finałach europejskich.

Partnerem projektów STEM jest Boeing.