Konkurs ReMY 2016 – Remote Mars Yard

Konkurs dla gimnazjalistów i uczniów szkół ponadgimnazjalnych organizowany przez ESERO-Polska. Edycja 2016

W jaki sposób przygotowuje się misje zrobotyzowanych łazików marsjańskich? Co zrobić, żeby zasiąść za sterami takiego łazika i wybrać się w podróż po powierzchni czerwonej planety? Drugi konkurs Remote Mars Yard to szansa, aby wcielić się w rolę ekspertów agencji kosmicznej, którzy zdalnie sterują łazikami takimi jak Curiosity czy ExoMars, i poznać ich pracę od podszewki.

Zapraszamy młodych odkrywców z całej Polski do wzięcia udziału w konkursie, którego celem jest poznanie technologicznych i naukowych wyzwań związanych z eksploracją Marsa. Na zwycięzców czekają atrakcyjne nagrody. Projekt ReMY – Remote Mars Yard, współorganizowany przez biuro ESERO Europejskiej Agencji Kosmicznej i firmę ABM Space, oferuje młodym ludziom szansę na wykazanie się swoją pomysłowością a także na pogłębienie wiedzy o podboju kosmosu w różnych dziedzinach, począwszy od astronautyki i astrobiologii, przez geologię i inżynierię kosmiczną, po podróże międzyplanetarne.

Zadaniem uczestników będzie stworzenie zespołu badaczy i inżynierów, którzy wezmą udział w symulowanym lądowaniu na Marsie. Zbadają tam jeden z marsjańskich kraterów, przez Internet sterując specjalnie do tego celu zbudowanym łazikiem marsjańskim. Zespoły składające się z uczniów gimnazjów lub liceów/techników w wieku od 13 do 20 roku życia, wraz z opiekunem, będą konkurować ze sobą na przestrzeni paru miesięcy o miano najlepszych badaczy czerwonej planety.

Kadr z panelu sterowania w konkursie ReMY. Credit: ABM Space Education

Kadr z panelu sterowania w konkursie ReMY. Credit: ABM Space

Aby symulacja była jak najbardziej zbliżona do rzeczywistości, konkursowe łaziki oraz makieta marsjańskiego krateru zostały zbudowane specjalnie na potrzeby rywalizacji przez specjalistów z ABM Space. Są to eksperci wielokrotnie nagradzani w międzynarodowych konkursach University Rover Challenge i uczestniczący w projektach Europejskiej Agencji Kosmicznej. Do obsługi łazików wystarczy dowolny komputer z przeglądarką i średniej szybkości łączem internetowym. Na najlepszych czekają atrakcyjne nagrody ufundowane przez Europejską Agencję Kosmiczną oraz unikalne warsztaty przygotowane przez firmę ABM Space mające zaznajomić zwycięzców z tajnikami pracy konstruktorów łazików.

Pierwsza edycja konkursu Remote Mars Yard przyciągnęła aż 25 zespołów z całej Polski. Zapraszamy do przeczytania relacji.

Rejestracja na drugą edycję rusza już teraz! Formularz rejestracyjny dostępny jest tutaj.

Dołącz do wydarzenia na Facebooku!

Szkolenie dla opiekunów będzie miało miejsce 22 października w Centrum Nauki Kopernik. Wielki finał oraz gala wręczenia nagród odbędzie się pod kopułą Nieba Kopernika 17 grudnia 2016 r. Zapraszamy do udziału w konkursie!

Misja na Marsa

Jak każda misja kosmiczna i ta podzielona jest na parę etapów i wymaga solidnego planowania. Czego się spodziewać?

3x2_ramy_etapy_poprawione

Etapy konkursu ReMY

Etap 0: Rejestracja

Aby wziąć udział w konkursie Remote Mars Yard, grupy 4-8 zainteresowanych uczniów w wieku gimnazjalnym lub licealnym rejestrują się z pomocą wybranego opiekuna na stronie internetowej dostępnej tutaj. Rejestracja zakończy się 30 września 2016 r. Potem na stronie internetowej projektu ogłoszona zostanie lista przyjętych zespołów. Misję mogą realizować zespoły znajdujące się w dowolnym miejscu, wyposażonym w komputer z przeglądarką i łącze internetowe. To miejsce jest symulowanym „centrum kontroli misji na orbicie Marsa”. Sam łazik znajduje się na makiecie marsjańskiego krateru w Toruniu.

Etap 1: Warsztaty

Przed rozpoczęciem misji opiekunowie zespołów biorą udział w jednodniowym szkoleniu 22 października 2016 r. w Centrum Nauki Kopernik. Potem każdy zespół rozpoczyna planowanie misji. Uczestnicy otrzymają od organizatorów broszurę z opisem misji, instrukcję sterowania łazikiem i jego urządzeniami, mapę terenu (wygenerowaną na podstawie symulowanego zdjęcia satelitarnego) oraz listę zadań do realizacji. Koszty dojazdu opiekunów do Warszawy są refundowane przez organizatora.

Etap 2: Jazdy testowe

Pierwszym zadaniem zespołu będzie podzielenie się na grupy specjalistów. W pierwszej grupie znajdą się naukowcy: geologowie i astrobiologowie. W drugiej zaś „Inżynierowie”: specjaliści do spraw nawigacji i trasy oraz eksperci odpowiadający za systemy łazika. Nad pracą całego zespołu czuwać będzie szef misji, wybrany spośród członków zespołu, przy pomocy opiekuna. Sukces misji będzie zależeć od wspólnej pracy wszystkich członków zespołu. Tu sprawdzi się umiejętność komunikacji, sztuka rozwiązywania konfliktów i twórcze podejście do mierzenia się z problemami.

Aby zaznajomić się z obsługą łazików, wszystkie zespoły będą miały okazję wziąć udział w jazdach testowych. Odbędą się one w dniach 24 października – 13 listopada 2016 r. Uczestnicy przetestują podstawowe umiejętności robota: poruszanie manipulatorem i kamerami, przejechanie krótkiego dystansu, zbadanie gruntu marsjańskiego oraz wykrycie obecności związków chemicznych w symulowanej atmosferze.

Etap 3: Planowanie

Kolejnym zadaniem będzie przygotowanie planu misji (tzw. „Flight Plan”). Tu pomocą będzie formularz udostępniony przez organizatorów. W tym formularzu zespół zaplanuje krok po kroku wszystkie swoje działania w taki sposób, aby samodzielnie wyznaczyć sobie wartościowe i realne do wykonania cele misji. W trakcie finałów za każde zrealizowane zadanie otrzymuje się punkty, które przesądzą o ostatecznymi wyniku zawodów. Ale uwaga! Nasze łaziki symulują również problemy i awarie, często przydarzające się prawdziwym robotom eksplorującym czerwoną planetę. Zadaniem zespołów będzie więc również przygotowanie planu B na przypadek możliwej awarii podzespołów łazika. Gotowy „Flight Plan” należy przesłać najpóźniej 13 listopada 2016 r. do weryfikacji jurorów, którzy oceniają, czy zespół będzie dopuszczony do jazd finałowych.

Łazik na makiecie symulującej marsjańskie środowisko podczas konkursu Remote Mars Yard 2016 (Fot. Maciej Urbanowicz)

Łazik na makiecie symulującej marsjańskie środowisko podczas konkursu Remote Mars Yard 2016 (Fot. Maciej Urbanowicz)

Etap 4: Jazdy finałowe

Wszystkie zespoły, które dotrą do tego etapu, przeprowadzą symulowane misje marsjańskie na podstawie wcześniej przygotowanych „Flight Planów”. Zrealizują je od 21 listopada do 2 grudnia 2016 r. Po pokonaniu wszystkich przeciwności losu, kaprysów zarówno sprzętu jak i marsjańskiej pogody, zespoły, które zbliżą się najbardziej do wykonania całych swoich planów, zostaną zaproszone na specjalną galę wręczenia nagród w Centrum Nauki Kopernik 17 grudnia 2016 r. Nie możemy się Was doczekać!

Dodatkowe informacje

Zarejestrować się można do 30 września 2016 r. wypełniając formularz na stronie Centrum Nauki Kopernik – wypełnij formularz rejestracyjny.

Więcej informacji, harmonogram oraz szczegółowy regulamin konkursu – Pobierz regulamin.

W razie jakichkolwiek dodatkowych pytań lub problemów z rejestracją, prosimy o kontakt pod adresem: esero@kopernik.org.pl

560_remy_dolacz_do_wydarzenia