Konkurs European Astro Pi 2017/2018

Astro_Pi_Logo_WEBZaprogramuj swój eksperyment

Wyślij swój program w kosmos!

Astronauta Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) Thomas Pesquet ma przyjemność ogłosić nowy konkurs dla uczniów do ukończenia 17 roku życia ze wszystkich krajów będących członkami Europejskiej Agencji Kosmicznej. Thomas z niecierpliwością czeka na zbliżającą się misję Proxima, ale przed lotem na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) chciałby zaprosić Was do wzięcia udziału w konkursie European Astro Pi Challenge.

Na pokładzie ISS znajdują się dwa komputery Astro Pi: Ed i Izzy. Jeden z nich pozostaje do dyspozycji Thomasa i możemy uruchamiać na nim programy komputerowe opracowane… przez Was! Poniżej możecie zobaczyć wiadomość od Thomasa Pesqueta:

Astro Pi w obudowie. Źródło: ESA/NASA

Astro Pi w obudowie. Źródło: ESA/NASA

Co to jest Astro Pi?

Astro Pi to nazwa nadawana specjalnie zaadaptowanym do tego celu edukacyjnym komputerom Raspberry Pi, które znajdują się na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Raspberry Pi to komputer w dużym stopniu przypominający maszyny, jakich używamy na co dzień. Jest jednak dużo mniejszy i ma odmienne wyposażenie. Oba komputery Raspberry Pi znajdujące się na pokładzie ISS są wyposażone w moduł Sense HAT, który pozwala wyczuwać ruch, mierzyć wilgotność, temperaturę i ciśnienie oraz wykrywać promieniowanie. Dodatkowo, astronauci mogą w posługiwać się joystickiem i przyciskami mini-komputera – dokładnie jak w konsoli do gier. Każdy komputer Astro Pi jest wyposażony w inny rodzaj kamery: Izzy posiada kamerę, która „widzi” w podczerwieni, a Ed – standardową kamerę działającą w zakresie fal widzialnych.

Ed jest gotowy do pracy i z niecierpliwością czeka na uruchomienie Twojego kodu. Na co czekasz?

Co należy zrobić?

Po pierwsze, musisz się wykazać zainteresowaniem eksploracją kosmosu i życiem na pokładzie ISS. Twoim pierwszym zadaniem będzie przedstawienie planu misji kosmicznej, który umożliwi Tobie i Twojej klasie wygranie zestawu Astro Pi i wzięcie udziału w drugim etapie konkursu.

W drugim etapie, Ty i Twoja drużyna będziecie musieli rozwiązać zadanie, które przygotuje dla Was Thomas. Rozwiązanie należy dostarczyć w języku programowania Python. Powinno być napisane w formie programu i przetestowane za pomocą waszego komputera Astro Pi. Europejska Agencja Kosmiczna prześle najlepsze kody Thomasowi i Edowi na pokład ISS, a oni odeślą z powrotem wyniki wybranych eksperymentów.

Wewnątrz pakietu Astro Pi znajdziecie komputer Raspberry Pi podobny do tego w, który już znajduje się na orbicie, w europejskim module Columbus na ISS. Zestaw będący nagrodą pierwszego etapu konkursu zawiera również dwie kamery (które wyjątkowo nie będą wykorzystywane w tegorocznym konkursie) oraz wszystkie komponenty potrzebne do skonstruowania własnej obudowy.

Nie znasz się na programowaniu? Nie martw się! Europejska Agencja Kosmiczna zapewnia materiały edukacyjne, które wyjaśniają, w jaki sposób korzystać z komputera Astro Pi i jak pisać dla niego oprogramowanie. Materiały te dostarczą Ci pomysłów na wykorzystanie Raspberry Pi w szkole.

Możesz nawet spróbować samodzielnie użyć modułu Sense HAT. Dowiedz się, co można zrobić za jego pomocą dzięki przeglądarkowemu emulatorowi modułu Sense HAT.

Tim Peake odtwarza na komputerze Astro Pi utwór „Run to the Stars” skomponowany przez uczestników poprzedniej edycji konkursu. Źródło: ESA

Dla nauczycieli

Specjalnie dla nauczycieli przygotowaliśmy również możliwość uczestniczenia w warsztatach i webinariach Astro Pi. Pierwsze szkolenie dla nauczycieli zainteresowanych udziałem w konkursie odbyło się w ramach warsztatów „Kosmos w Szkole”, 22 października w Centrum Nauki Kopernik.

Dla tych, którzy nie dotarli na warsztaty w CNK, od 25 listopada prowadzone będą też webinaria z podstaw programowania zestawów Astro Pi. Więcej informacji pojawi się tutaj już w listopadzie.

Kto może wziąć udział w konkursie?

Uczniowie do ukończenia 17 roku życia (w momencie rejestracji na konkurs) z krajów członkowskich Europejskiej Agencji Kosmicznej*. Uczniowie zgłaszają się do konkursu jako drużyna. Każda drużyna musi mieć wsparcie co najmniej jednego nauczyciela.

Jak wziąć udział w konkursie?

Konkurs podzielony jest na dwa etapy. W ramach pierwszego etapu zespoły muszą się zarejestrować online korzystając z formularza rejestracyjnego oraz przedstawić swój plan misji przesyłając wypełniony formularz (do ściągnięcia tutaj) na adres esero@kopernik.org.pl z tytułem „European Astro Pi Challenge.” Pierwszy etap, w tym rejestracja na konkurs, zakończy się 13 listopada 2016 r.

W ramach drugiego etapu, Thomas ogłosi tegoroczne zadanie konkursowe, a wybrane zespoły napiszą i przetestują swoje rozwiązania. Etap ten rozpocznie się 25 listopada 2016 r. i zakończy się 28 lutego 2017 r.

Powodzenia!

Formularz rejestracyjny

Konkurs European Astro Pi Challenge 2016/2017 – najważniejsze daty

Rozpoczęcie konkursu European Astro Pi Challenge 4.10.2016
Etap 1 – Rejestracja i przedłożenie planu misji 4.10.2016 – 13.11.2016
Publikacja scenariuszy zajęć w klasach 21.11.2016
Wybór zespołów 16.11.2016 – 24.11.2016
Ogłoszenie listy wybranych zespołów i ujawnienie zadania oraz przekazanie zestawów Astro Pi wybranym zespołom 25.11.2016
Etap 2 – Zapoznanie się z Raspberry Pi i napisanie kodu w ramach zgłoszenia konkursowego 25.11.2016 – 28.02.2017
Termin zgłaszania kodów 28.02.2017
Etap 3 – Uruchomienie misji na ISS 1.03.2017 – 15.05.2017
Wybór najlepszych kodów, które zostaną uruchomione na ISS 1.03.2017 – 14.03.2017
Ogłoszenie wybranych kodów 15.03.2017
Publikacja wyników (po uruchomieniu kodów na ISS) 15.05.2017