II faza konkursu European Astro Pi 2016/2017

Astro_Pi_Logo_WEBRozpoczyna się druga faza Europejskiego Konkursu Astro Pi!

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) oraz jej partnerzy z przyjemnością ogłaszają, że ponad 350 drużyn zostało wybranych do udziału w najbliższej edycji konkursu European Astro Pi. Zakwalifikowane zespoły będą rywalizować, by móc uruchomić swoje programy na komputerze na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS).

Szkoły z 15 europejskich krajów, z których nadeszły zgłoszenia, wkrótce otrzymają własne zestawy Astro Pi. Będą mieli okazję zapoznać się z komputerami Astro Pi oraz czujnikami dołączonymi do zestawu. Ich zadaniem będzie znaleźć rozwiązanie tegorocznego wyzwania zaproponowanego przez astronautę Thomasa Pesqueta, który właśnie udał się na sześciomiesięczną misję „Proxima” na ISS.

Drużyny mają czas do 28 lutego 2017 roku, by zgłosić swoje rozwiązania. Maksymalnie pięć drużyn z każdego kraju zostanie wybranych do trzeciej fazy konkursu – to ich oprogramowanie zostanie uruchomione wiosną 2017 roku na komputerze Astro Pi na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Zadanie konkursowe Astro Pi 2017

Wyzwanie będzie składać się z dwóch misji, które uczestnicy konkursu będą musieli wykonać używając komputera Astro Pi:

 • główna misja polegająca na napisaniu kodu, który zrealizuje konkretne zadanie wymyślone przez Thomasa Pesqueta
 • misja poboczna, którą zespoły wymyślą samodzielnie – będzie polegać na zaprojektowaniu eksperymentu naukowego oraz napisaniu programu go wykonującego

Uwaga – komputer Astro Pi będzie jedynym urządzeniem do dyspozycji zespołu, a napisanie programu jedynym narzędziem do przeprowadzenia misji. Nie jest przewidziane użycie innego sprzętu.

Thomas samodzielnie zamontuje komputer Astro Pi na wielofunkcyjnym stanowisku w module Columbus Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, a następnie pozostawi go tam na czas konkursu. Należy pamiętać, że komputer Astro Pi nie będzie przestawiany lub obracany, a astronauci nie mogą zostać poproszeni o operowanie nim.

Misja główna: wykryj członków załogi ISS pracujących w module Columbus!

Każdego dnia członkowie załogi ISS pracują w module Columbus – europejskim laboratorium kosmicznym. Astronauci spędzają wiele czasu na przeprowadzaniu różnych eksperymentów naukowych. Równolegle eksperci we współpracy z kontrolą naziemną monitorują ich wykonywanie ze swoich biur na Ziemi.

Astro Pi Ed jest gotowy do misji. Źródło: ESA

Astro Pi Ed jest gotowy do misji. Źródło: ESA

Czy pomożecie naukowcom dowiedzieć się, czy astronauci znajdują się w danym czasie w module Columbus?

Główną misją waszej drużyny jest napisanie kodu źródłowego programu, który umożliwi komputerowi Astro Pi oraz jego czujnikom wykrycie członków załogi w module Columbus.

Misja poboczna: zaprojektujcie swój własny eksperyment do wykonania za pomocą Astro Pi na ISS!

Na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej Thomas Pesquet przeprowadzi wiele badań, wśród których będzie monitorowanie środowiska kosmicznego, eksperymenty biologiczne czy demonstracje nowych technologii. Dlatego też waszą poboczną misją konkursu Astro Pi 2017, jest zaprojektowanie i przeprowadzenie badania. Wartość naukowa eksperymentu ma tu szczególne znaczenie – podobnie jak w misji Thomasa.

Misją poboczną waszej drużyny jest zaprojektowanie badania/eksperymentu naukowego z użyciem wyłącznie komputer Astro Pi i jego czujników, a następnie napisanie oprogramowania do wykonania go.


Misja poboczna może być oparta zarówno o oryginalny pomysł zespołu zaproponowany podczas fazy 1, jak i o zupełnie inny i nowy projekt!

Co powinniście wiedzieć: wymagania dotyczące misji oraz jej ograniczenia

Zarówno główna jak i poboczna misja musi spełniać poniższe wymagania:

 • W każdej misji musi zostać wykorzystany co najmniej jeden sensor;
 • Musi zostać wykorzystany wyświetlacz LED;
 • Dane muszą zostać zapisane na rzecz dalszej analizy;
 • Kod może zostać zapisany zarówno w Python 3.4 jak i Python 2.7;
 • Całkowity czas wykonania głównej oraz pobocznej misji nie może przekraczać 3 godzin;

Mając na uwadze napięty grafik astronautów, Astro Pi umieszczony na ISS będzie sterowany z ziemi, bez angażowania załogi. Z tego powodu:

 • Interkacja Astronauty z Astro Pi poprzez joystic oraz przyciski, nie może znaleźć się w projekcie misji oraz w kodzie wykonawczym
 • Kamery dołączone do zestawu Astro Pi w tym roku nie są używane
 • Astro Pi nie może być przenoszony z ustalonej pozycji w module Columbus

Pamiętajcie o tym kiedy będziecie projektować misję. Dzięki temu Wasze badania będą mogły zostać przeprowadzone!

Zestaw Astro Pi oraz dodatkowe pomoce naukowe

Wszystkie zespoły zakwalifikowane do udziału w drugiej fazie konkursu wkrótce otrzymają zestawy Astro Pi, które trafią bezpośrednio do szkół. Zestaw zawiera wyposażenie niezbędne do przetestowania kodu, z wyjątkiem monitora, klawiatury USB oraz myszki – o te elementy zespół musi zatroszczyć się sam.

W środku zestawu Astro Pi znajdziecie:

 • Komputer Raspberry Pi, podobny do tego, który znajduje się na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej
 • Sense HAT wyposażony w dwie kamery – jednak w tym roku kamery nie będą wykorzystywane w konkursie
 • Elementy potrzebne do złożenia oprawy (będziecie jednak potrzebować dostępu do drukarki 3D). Montaż obudowy jest opcjonalny.

Drużyny mogą korzystać z dodatkowych materiałów edukacyjnych (w języku angielskim), które znajdą tutaj. Pomogą one w odkryciu możliwości Astro Pi oraz podpowiedzą jak korzystać z zestawu.

Jak przestać swoje zgłoszenie

Zgłoszenia należy przesłać tutaj, w wersji elektronicznej, nie później niż 28 lutego 2017, 22:00 CET(Central European Time).

Zgłoszenia muszą zawierać pełny opis obu misji- w tym opis celu, metodologii, procedur, które należy wykonać, oczekiwanych rezultatów, a także dwa programy komputerowe, dzięki którym misje zostaną przeprowadzone.

Zgłoszenia należy przesyłać w języku angielskim (włączając w to komentarze, które mogą znaleźć się w kodzie programu). Wyjątkiem są zespoły z Francji oraz Portugalii, które mogą przesyłać zgłoszenia w językach ojczystych.

Wzór zgłoszenia wraz z instrukcjami dotyczącymi tego, jak i gdzie przesłać dokumenty, zostaną opublikowane na tej stronie 12 stycznia 2017.

Wzór zgłoszenia znajduje się tutaj

Kryteria oceny

Zgłoszenia będą oceniane w oparciu o:

 • Wartość naukową
 • Kreatywność oraz oryginalność
 • Wykonalność misji w warunkach panujących na ISS
 • Czytelność kodu
 • Ogólną staranność

Thomas Pesquet, Europejska Agencja Kosmiczna, ESERO, Fundacja Raspberry Pi, CNES oraz Brtyjska Agnecja Kosmiczna życzą powodzenia!

Pytania?

Dodatkowe informacje dotyczące zgłoszeń konkursowych do znalezienia tutaj

Jeżeli masz pytania dotyczące Astro Pi, zajrzyj do sekcji FAQ na oficjalnej stronie Astro Pi lub dołącz do forum Astro Pi. Jeżelie nie możesz znaleźć odpowiedzi, skontaktuj się z biurem ESERO esero@kopernik.org.pl lub wyślij wiadomość ( w j. angielskim) na adres enquiries@astro-pi.org .

Konkurs European Astro Pi Challenge 2016/2017 – najważniejsze daty

Rozpoczęcie konkursu European Astro Pi Challenge 4.10.2016
Etap 1 – Rejestracja i przedłożenie planu misji 4.10.2016 – 13.11.2016
Publikacja scenariuszy zajęć w klasach 21.11.2016
Wybór zespołów 16.11.2016 – 24.11.2016
Ogłoszenie listy wybranych zespołów i ujawnienie zadania oraz przekazanie zestawów Astro Pi wybranym zespołom 25.11.2016
Etap 2 – Zapoznanie się z Raspberry Pi i napisanie kodu w ramach zgłoszenia konkursowego 25.11.2016 – 28.02.2017
Termin zgłaszania kodów 28.02.2017
Etap 3 – Uruchomienie misji na ISS 1.03.2017 – 15.05.2017
Wybór najlepszych kodów, które zostaną uruchomione na ISS 1.03.2017 – 14.03.2017
Ogłoszenie wybranych kodów 15.03.2017
Publikacja wyników (po uruchomieniu kodów na ISS) 15.05.2017