Konkurs Zero Robotics dla licealistów już we wrześniu

Europejska Agencja Kosmiczna ogłosiła przed kilkoma dniami, że już po raz czwarty Międzynarodowa Stacja Kosmiczna stanie się areną rozgrywek kosmicznych robotów Spheres. Zawody organizowane przez NASA, ESA i MIT są jednym z najciekawszych konkursów o tematyce kosmicznej skierowanych do młodzieży. Rejestracja drużyn potrwa do końca września, lecz już wcześniej będzie można spróbować swoich sił w symulacjach treningowych.

Roboty Spheres na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Credit: NASA

Roboty Spheres na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Credit: NASA

O zawodach Zero Robotics wspominaliśmy już kilkukrotnie na naszej stronie. Zadaniem uczniów jest napisanie algorytmu, który będzie decydował o ruchach robota w stanie nieważkości na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Zanim to jednak nastąpi, uczestnicy konkursu muszą przejść dwie fazy symulacji, dwu- i trójwymiarowych, które stopniowo  stają się coraz trudniejsze. Zwycięzcy eliminacji będą mieli szansę zaprogramować prawdziwe roboty, które w styczniu 2016 roku będą rywalizować ze sobą już na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Zawodnikom zostanie udostępnione specjalne narzędzie do pisania i sprawdzania kodu w języku C na stronie konkursu. Umiejętność programowania nie jest jednak niezbędna, ponieważ ruchy małego robota można zaplanować również za pomocą graficznych diagramów. Dzięki temu rozwiązaniu uczniowie mogą przetestować wiele różnych konfiguracji i sposobów na wykonanie stawianych przed nimi zadań.

Astronauta Kevin Ford przygotowuje roboty Spheres do rozgrywki na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Credit: NASA

Astronauta Kevin Ford przygotowuje roboty Spheres do rozgrywki na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Credit: NASA

Tegoroczne zaproszenie na rozgrywek Zero Robotics skierowane jest do licealistów, którzy nie tylko interesują się informatyką, ale lubią również przewidywać i rozwiązywać nietypowe problemy. Zainteresowania fizyczne i matematyczne na pewno będą dużą pomocą. Konkurs ma na celu wykształcenie wśród uczniów umiejętności krytycznego i inżynierskiego myślenia oraz zainteresowanie ich technologiami kosmicznymi.

W ubiegłorocznych rozgrywkach wzięły udział dwa zespoły z Polski: Żagle z Warszawy oraz H! Five z Rybnika. Zespół Żagli wraz z dwiema drużynami ze Stanów Zjednoczonych i Meksyku (pod nazwą Zapopan254Żagle) zakwalifikował się do etapu finałowego, który rozegrano 16 stycznia 2015 roku na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Więcej szczegółów na temat zawodów oraz formularz rejestracji dostępne są na stronie internetowej wydarzenia.