Konkurs European Astro Pi 2018/2019

Zaprogramuj swój eksperyment

Wyślij swój program w kosmos!

Astronauta Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) Thomas Pesquet w 2016 roku ogłosił nowy konkurs dla uczniów poniżej 17 roku życia, pochodzących z wszystkich krajów będących członkami Europejskiej Agencji Kosmicznej. Również w tym roku ESA daje niesamowitą możliwość przeprowadzenia badań na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Tym razem w dwóch misjach dla różnych przedziałów wiekowych: Misja Zero dla uczniów i uczennic poniżej 14 roku życia oraz Misja Laboratorium Kosmiczne (Space Lab) dla uczniów i uczennic poniżej 19 roku życia. Przypominamy jak poprzednio Thomas zapraszał Was do wzięcia udziału w konkursie European Astro Pi Challenge.

Na pokładzie ISS znajdują się dwa komputery Astro Pi: Ed i Izzy, które zostały specjalnie przygotowane na potrzeby konkursu. Pozostają do dyspozycji astronautów obecnie przebywających na stacji i możemy uruchamiać na nich programy komputerowe opracowane… przez Was! Poniżej możecie zobaczyć wiadomość od Thomasa Pesqueta:

Co to jest Astro Pi?

Astro Pi w obudowie. Źródło: ESA/NASA

Astro Pi w obudowie. Źródło: ESA/NASA

Astro Pi to nazwa nadana, specjalnie przygotowanym do celów edukacyjnych, komputerom Raspberry Pi, które znajdują się na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Komputery te w dużym stopniu przypominają maszyny, jakich używamy na co dzień. Są jednak o wiele mniejsze i mają odmienne zastosowanie. Oba komputery Raspberry Pi znajdujące się na pokładzie ISS są wyposażone w moduł Sense HAT, który pozwala wyczuwać ruch oraz mierzyć różne parametry fizyczne: wilgotność, temperaturę i ciśnienie oraz wykrywać promieniowanie. Dodatkowo, astronauci mogą posługiwać się dołączonym do zestawu joystickiem i przyciskami mini-komputera – dokładnie jak w konsoli do gier. Każdy komputer Astro Pi jest wyposażony w inny rodzaj kamery: Izzy posiada kamerę, która „widzi” w podczerwieni, a Ed – standardową kamerę działającą w zakresie fal widzialnych.

Komputery są gotowe do pracy i z niecierpliwością czekają na uruchomienie Twojego kodu. Na co czekasz?

Co należy zrobić?

Po pierwsze, należy wykazać się zainteresowaniem eksploracją kosmosu i życiem na pokładzie ISS. Jeśli jesteś na tej stronie możesz już odhaczyć ten punkt.

Następnie należy wybrać jedną z zaproponowanych misji: Misja Zero lub Misja Laboratorium Kosmiczne (Space Lab). Nie ma potrzeby ograniczać się tylko do jednej, jeśli czujesz się na siłach ze swoją drużyną by wziąć udział w obu poziomach.

Misja Zero:

Twoim zadaniem jest przygotowanie wiadomości z pozdrowieniami dla astronautów (w dowolnym języku krajów członkowskich ESA – jednak bez polskich znaków!) oraz informację dotyczącą temperatury powietrza w ISS, które pojawią się na wyświetlaczu LED. Pozdrowienia mogą zawierać również formy graficzne.

Misja Laboratorium kosmiczne:

Twoim pierwszym zadaniem będzie przedstawienie projektu badań, które chcesz przeprowadzić na ISS. Umożliwi to Tobie i Twojej klasie wygranie zestawu Astro Pi i wzięcie udziału w następnym etapie konkursu. Wykaż się kreatywnością i wykorzystaj dostępne na ISS czujniki, tylko najciekawsze eksperymenty zostaną wykonane na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

W drugim etapie, Ty i Twoja drużyna będziecie mieli za zadanie zaprogramować zaproponowane przez Was eksperymenty. Rozwiązanie należy dostarczyć w języku programowania Python. Powinno być napisane w formie programu i przetestowane za pomocą Waszego komputera Astro Pi. Europejska Agencja Kosmiczna prześle najlepsze kody na pokład ISS, a astronauci odeślą z powrotem wyniki wybranych eksperymentów.

W trzecim etapie Waszym zadaniem będzie przeanalizowanie zebranego materiału i spisanie wniosków w postaci raportu. Przygotowane podsumowanie Waszych badań należy przesłać do Europejskiej Agencji Kosmicznej, a drużyny, które przygotują raport otrzymają certyfikat z udziału w konkursie.

Wewnątrz pakietu Astro Pi znajdziecie komputer Raspberry Pi podobny do tego, który już znajduje się na orbicie, w europejskim module Columbus na ISS. Zestaw będący nagrodą pierwszego etapu konkursu zawiera dwie kamery oraz wszystkie komponenty potrzebne do przeprowadzenia zaplanowanych eksperymentów.

Nie znasz się na programowaniu? Nie martw się! Europejska Agencja Kosmiczna zapewnia materiały edukacyjne, które wyjaśniają, w jaki sposób korzystać z komputera Astro Pi i jak pisać dla niego oprogramowanie. Materiały te dostarczą Ci pomysłów na wykorzystanie Raspberry Pi w szkole.

Możesz nawet spróbować samodzielnie użyć modułu Sense HAT. Dowiedz się, co można zrobić za jego pomocą dzięki przeglądarkowemu emulatorowi modułu Sense HAT.

Tim Peake odtwarza na komputerze Astro Pi utwór „Run to the Stars” skomponowany przez uczestników poprzedniej edycji konkursu. Źródło: ESA

Dla nauczycieli

Specjalnie dla nauczycieli przygotowaliśmy również możliwość uczestniczenia w webinariach dotyczących pracy z komputerami Astro Pi. Zostaną na nich poruszone ogólne tematy z podstaw programowania w języku Python oraz przedstawienie zestawów Astro Pi. Od wrześnie wyruszy również system wypożyczania Astro Pi kits – zestawów identycznych jak te wykorzystywane w konkursie. Więcej informacji i harmonogram pojawi się tu we wrześniu.

Kto może wziąć udział w konkursie?

W misji Zero uczniowie do ukończenia 14 roku życia. W misji laboratorium kosmiczne uczniowie do ukończenia 19 roku życia (w momencie rejestracji na konkurs) z krajów członkowskich Europejskiej Agencji Kosmicznej*. Uczniowie zgłaszają się do konkursu jako drużyna. Każda drużyna musi mieć wsparcie co najmniej jednego nauczyciela.

Jak wziąć udział w konkursie?

Konkurs podzielony jest na trzy etapy. W ramach pierwszego etapu zespoły muszą się zarejestrować, korzystając z formularza rejestracyjnego na stronie konkursu AstroPi oraz przedstawić w nim swój plan misji. W drugim etapie należy zaprogramować uruchomienie eksperymentów na komputerach AstroPi: Ed i Izzy. Kody napisane w języku Python należy przesłać na stronę konkursu. Etap trzeci to analiza otrzymanych pomiarów i spisanie wniosków w postaci raportu. Należy go przesłać na stronę konkursu. Wszelkie pytania można przesyłać na adres esero@kopernik.org.pl z tytułem „European Astro Pi Challenge.”

Powodzenia!

Konkurs European Astro Pi Challenge Misja Zero 2018/2019 – najważniejsze daty

Rozpoczęcie przyjmowania zgłoszeń – kod w języku programowania Python 29 października 2018
Zakończenie przyjmowania zgłoszeń 20 marca 2019
Potwierdzenie wykonania kodu na ISS maj 2019
Dostarczenie drużynom certyfikatów uczestnictwa w konkursie maj – czerwiec 2019

Konkurs European Astro Pi Challenge Misja: Laboratorium Kosmiczne 2018/2019 – najważniejsze daty

Etap 1 – Rozpoczęcie przyjmowania zgłoszeń – projekt misji 12 września 2018
Etap 1 – Zakończenie przyjmowania zgłoszeń – projekt misji 29 października 2018
Ocena nadesłanych zgłoszeń początek listopada 2018
Wybór zespołów z najciekawszymi projektami misji oraz przekazanie zestawów Astro Pi połowa listopada 2018
Etap 2 – Praca nad projektem misji: pisanie kodu oraz rozwiązań zaplanowanych w projekcie połowa listopada 2018
Etap 2 – Zakończenie przyjmowania zgłoszeń 6 lutego 2019
Ocena nadesłanych zgłoszeń i wybór zespołów, których projekty zostaną wykonane na ISS kwiecień 2019
Etap 3 – Wykonywanie kodów na ISS – przeprowadzanie eksperymentów kwiecień – maj 2019
Etap 4 – Przesłanie zespołom zebranych danych, analiza danych i pisanie raportu 10 maja 2019
Etap 4 – Zakończenie przyjmowania raportów 31 maja 2019
Dostarczenie drużynom certyfikatów uczestnictwa w konkursie (tylko po przesłaniu raportu) połowa czerwca 2019