Galaktyka kobiet – relacja

Fot. Wojciech Surdziel

Wydarzenie „Galaktyka kobiet” było naprawdę interesującym i inspirującym przeżyciem. Podczas spotkania można było posłuchać opowieści o naukowych marzeniach i ich zderzeniu z rzeczywistością. Takie zderzenie może odwrócić nasze życie o 180 stopni. Nie zawsze w dobrym kierunku. Nie należy się jednak poddawać. Trzeba znaleźć siłę do dalszej walki. Można na przykład wziąć udział w programie maker woman i pracować nad własnym projektem – np. protezy dłoni. Rozmawialiśmy o pracy naukowca i o tym, jak zmieniła się ona przez lata. Wszystko jest teraz bardziej kompleksowe, poszukiwani są więc ludzie z różnymi kompetencjami i pomysłami. Ważne by robić to, co się lubi.

Istnieją na świecie osoby wybitne, które po prostu żyją nauką. Nawet one potrzebują jednak współpracy, by pozyskać finansowanie swoich pomysłów. Można być indywidualistą, ale przydaje się także żyłka project managera ze smykałką do biznesu. Projekty naukowe stają się globalne. Są realizowane w międzynarodowych konsorcjach. Jak się okazuje, polskie środowisko i technologie wcale nie odbiegają od gigantów zagranicznych. Polski sektor kosmiczny rozwija się szybko i prężnie. Firma SENER np. projektuje i tworzy mechanizm poruszania lustrem w Europejskiej misji ATHENA (Advanced Telescope for High ENergy Astrophysics). Jedna z ekspertek „Galaktyki kobiet” aktualnie pracuje nad projektem astronautycznym. Wiele kobiet nauki należy do różnych inicjatyw lub osobiście zakłada fundacje, których celem jest edukowanie dziewczyn bez ograniczających stereotypów.

Fot. Wojciech Surdziel

Dziękujemy za wzięcie udziału w naszym spotkaniu, mamy nadzieję, że wyszłyście z niego pełne inspiracji i pomysłów na siebie. Pamiętajcie w życiu trzeba próbować różnych rzeczy, by odkryć własne pasje. Każda z ekspertek mówiła o odrobinie szczęścia i wspaniałych ludziach, którzy stanęli na jej drodze. Rozglądajcie się więc bacznie i łapcie okazje.