Festiwal Młodych Badaczy ODKRYCIA 2015 i konkurs Astrobot

Trzecia edycja jednego z najciekawszych wydarzeń dla młodych pasjonatów nauki, organizowana przez Krajowy Fundusz na Rzecz Dzieci, Centrum Nauki Kopernik i Mars Society Polska, odbędzie się już w tym miesiącu. Na Festiwal Młodych Badaczy ODKRYCIA 2015 złożą się trzy wydarzenia: finały dwóch konkursów dla młodzieży oraz warsztaty dla nauczycieli i uczniów. W dniach 20–22 marca ich uczestnicy spotkają się w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie.

Finał konkursu młodych badaczy i Astrobot w 2014 roku w Centrum Nauki Kopernik. fot. R. Kowalewski

Konkurs Astrobot

Konkurs Astrobot 2015 składa się z dwóch części. Pierwsza polegała na napisaniu pracy, której tematem w tym roku było zaprojektowanie misji kosmicznej na kometę lub asteroidę oraz uzasadnienie, jakie korzyści przyniósłby ludzkości taki program. Autorzy najlepszych opracowań zostali zakwalifikowani do drugiej tury, która będzie miała miejsce w Centrum Nauki Kopernik podczas pierwszych dwóch dni festiwalu (20 i 21 marca). Podzieleni na drużyny uczniowie będą wówczas musieli zbudować sprawnego robota badawczego, a efekty ich pracy będzie można zobaczyć ostatniego dnia, w niedzielę, podczas Turnieju Robotów Badawczych.

Finał konkursu młodych badaczy i Astrobot w 2014 roku w Centrum Nauki Kopernik. fot. R. Kowalewski

Konkurs Prac Młodych Naukowców Unii Europejskiej (EUCYS)

Finał polskiej edycji 27. Konkursu Prac Młodych Naukowców UE (EU Contest for Young Scientists – EUCYS) będzie kolejnym wydarzeniem festiwalu. 20 finalistów z całej Polski wyłonionych przez jury składające się z naukowców i przedstawicieli Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci przedstawi swoje prace badawcze podczas sesji plakatowej. Najlepsze projekty zostaną wysłane na międzynarodowe finały konkursu do Mediolanu. Warto dodać, że zeszłoroczna edycja miała miejsce w Warszawie, a polskimi reprezentantami byli Monika Leończyk, Jerzy Szuniewicz i Andrzej Żak.

 

Więcej na temat EUCYS na stronie internetowej.

Wszystkich zainteresowanych zapraszamy na trzeci dzień festiwalu, otwarty dla zwiedzających w godz. 10–15. Będzie można spotkać uczestników obu konkursów, ekspertów i nauczycieli biorących udział w warsztatach.

Częściowe zaćmienie Słońca

20 marca przed południem w Polsce będzie można obserwować częściowe zaćmienie Słońca. Wydarzenie to na pewno nie umknie zebranym na festiwalu gościom, a przy Centrum Nauki Kopernik – jak przy wielu podobnych okazjach – odbędą się wspólne obserwacje tego zjawiska. Szczegóły na stronie wydarzenia.

Szczegółowe informacje na temat festiwalu na stronie organizatorów.