ESERO na World Space Week

Plakat Wrocław World Space Week 2017

Plakat Wrocław World Space Week 2017

Po raz pierwszy w Polsce, w dniach 7-8 października 2017 roku, organizowana jest impreza w ramach ogólnoświatowej inicjatywy World Space Week. WORLD SPACE WEEK WROCŁAW 2017. Jest to wydarzenie, składające się z warsztatów, prelekcji, spotkań z przedstawicielami branży kosmicznej, astronomami i popularyzatorami astronomii oraz wielu atrakcji towarzyszących.

W sobotę 7 października 2017 roku w Szkole Podstawowej nr 26 na ul. Suwalskiej 5 odbędą się warsztaty kosmiczne. Ofertę stanowi ponad 20 zajęć warsztatowych dla dzieci i młodzieży w podziale na 3 grupy wiekowe, oraz VR, pokazy w planetarium, quizy, obserwacje i wiele innych.

Konferencja popularno-naukowa odbędzie się w niedzielę 8 października 2017 roku, w sali wielofunkcyjnej Wrocławskiego Centrum Kongresowego i foyer przy Hali Stulecia. Naszymi gośćmi specjalnymi będą: Karol Wójcicki, Marcin Stolarski, prof. Michał Tomczak, Michele Armano (ESA), Jędrzej Górski, Jędrzej Kowalewski, Michał Żołnowski, Piotr Łój, Space is More oraz grupa Scorpio.

W trakcie wydarzenia planowane jest m.in.: wypuszczenie balonu do stratosfery z transmisją na żywo, pokazy Wirtualnej Rzeczywistości, manewry łazików marsjańskich, stoiska firm oraz organizacji związanych z kosmosem, wystawę zdjęć i obrazów o tematyce „astro” oraz obserwacje astronomiczne.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny. Bilety oraz szczegółowe informacje, w tym harmonogram i sylwetki prowadzących, są dostępne na stronie worldspaceweek.pl.

Głównymi założeniami podjętej inicjatywy jest edukacja społeczeństwa, zwłaszcza dzieci i młodzieży w zakresie nauk ścisłych, astronomii, technologii kosmicznych i ukazanie możliwości budowania kariery w tych dziedzinach. Kolejnym celem jest promocja Wrocławia jako ważnego ośrodka sektora kosmicznego w Polsce.

Współorganizatorami wydarzenia są: Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii, Szkoła Podstawowa nr 26 im. Piastów Śląskich, Wrocławskie Przedsiębiorstwo Hala Ludowa Sp. z o.o., Polski Związek Krótkofalowców.

Partnerami są: Instytut Astronomii Uniwersytetu Wrocławskiego, Wrocławskie Centrum Rozwoju Społecznego, Liceum Ogólnokształcące Nr XVII im. Agnieszki Osieckiej we Wrocławiu, Zespół Szkół Salezjańskich Don Bosco we Wrocławiu, Stowarzyszenie Nauczycieli Fizyki, Fundacja New Space, firma Scanway, Space is More, Kell Ideas, I love Wroclaw, Lojke, Podobalab, oraz Inter-Tark.

Impreza odbywa się pod Patronatem Honorowym Dolnośląskiego Kuratora Oświaty, Polskiej Agencji Kosmicznej (POLSA) oraz Europejskiego Biura Edukacji Kosmicznej ESERO. Opiekę medialną zapewnia nam TVP 3 Wrocław.

Harmonogram wydarzenia

Informacja prasowa Wrocławskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii