„Czy na tym zdjęciu jest pingwin? – czyli o korzyściach z przetwarzania zdjęć satelitarnych” – spotkanie w Planetarium Niebo Kopernika

Jak wygląda Ziemia z orbity? Jaką jakość ma powietrze w Pekinie czy w Poznaniu? Dzięki wykorzystaniu danych z systemów satelitarnych możemy się tego dowiedzieć. Pomiary wykonywane przez satelity pozwalają nam sprawniej przeciwdziałać klęskom żywiołowym: dzięki nim jesteśmy w stanie wcześnie zaobserwować rozprzestrzeniające się pożary lasów, monitorować stan rzek zagrożonych powodzią lub otrzymywać sygnały alarmowe o zbliżających się wybuchach wulkanów. Dziś dysponujemy niedostępnymi wcześniej danymi na temat skali zanieczyszczeń środowiska naturalnego. Dzięki interpretacji danych uzyskanych z satelitów wiemy, jak szybko rozrastają się miasta, jaką wielkość ma pokrywa lodowa na biegunie południowym oraz jak wyglądają lasy na ziemi.

O tym, do czego można wykorzystywać dane satelitarne i jakie korzyści płyną z ich przetwarzania, usłyszymy podczas spotkania organizowanego przez Creotech Instruments S.A., które odbędzie się 11 grudnia, o godzinie 17.00 w Planetarium Niebo Kopernika. Współorganizatorami spotkania jest Centrum Nauki Kopernik oraz działające przy nim Biuro Edukacji Kosmicznej ESERO. Otwarty wykład poprowadzi dr hab. inż. Przemysław Kupidura z Wydziału Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej. Uczestnicy wydarzenia zostaną wprowadzeni w zagadnienia związane z teledetekcją i przetwarzaniem danych graficznych zebranych przez satelity znajdujące się na orbicie ziemskiej. Wykład poświęcony będzie również metodom rozwiązywania problemów z pozyskiwaniem danych satelitarnych.

Organizatorzy zapraszają studentów nauk ścisłych, młodych profesjonalistów oraz wszystkich zainteresowanych wykorzystaniem najnowszych technologii w teledetekcji. W spotkaniu mogą wziąć udział wszyscy zainteresowani tematem wykorzystywania danych satelitarnych. Udział w wykładzie jest bezpłatny po wcześniejszej rejestracji. Formularz rejestracyjny dostępny jest tutaj.

Wykładowi towarzyszyć będzie zamknięte spotkanie adresowane do wszystkich zainteresowanych tworzeniem usług opartych o wykorzystywanie danych satelitarnych, w czasie którego dr hab. inż. Przemysław Kupidura omówi założenia programu Copernicus oraz przykłady zastosowań zdjęć satelitarnych pochodzących z satelitów serii Sentinel w obszarach takich jak rolnictwo, leśnictwo i ochrona środowiska. Formularz rejestracyjny na to spotkanie dostępny jest tutaj.

Copernicus Relay – czyli dane satelitarne dla nas wszystkich

Wykład jest kolejnym spotkaniem z cyklu wydarzeń organizowanych przez Creotech Instruments S.A. będącego członkiem programu Copernicus Relay. W ramach programu, Creotech wspólnie z firmą CloudFerro stworzył platformę EO Cloud służącą do przetwarzania w chmurze danych satelitarnych. Firma edukuje i wspiera inicjatywy promujące wykorzystywanie danych pozyskiwanych z satelitów obserwacji Ziemi. Copernicus Relay to części unijnego programu Copernicus koordynowanego przez Komisję Europejską we współpracy z Europejską Agencją Kosmiczną i innymi europejskimi instytucjami. Jego celem jest dostarczanie informacji o Ziemi, pochodzących z floty satelitów Sentinel oraz rozwijanie serwisów informacyjnych opartych na satelitarnych obserwacjach Ziemi.


Creotech Instruments S.A. (CTI) To spółka założona przez grupę wybitnych polskich naukowców. Firma konsekwentnie rozwija swoje kompetencje w zakresie projektowania i montażu elektroniki wysokiej niezawodności. Creotech Instruments od 2012 roku funkcjonuje na rynku jako spółka akcyjna i uczestniczy w szeregu prestiżowych projektów kosmicznych, m.in. związanych z poszukiwaniem śladów życia na Marsie, badaniem tajemniczych rozbłysków promieniowania gamma w wysokich warstwach ziemskiej atmosfery, czy śledzeniem, potencjalnie groźnych dla Ziemi obiektów przelatujących w jej pobliżu oraz tzw. ‘kosmicznych śmieci’ krążących wokół naszej planety. Creotech Instrument wyspecjalizował się także w produkcji oraz dostarczaniu podzespołów i specjalistycznej aparatury do najnowocześniejszych i najbardziej zaawansowanych technologicznie instytucji badawczych takich jak Europejska Organizacja Badań Jądrowych CERN w Genewie, Instytut Badań Ciężkich Jonów GSI i Centrum Badawcze DESY w Niemczech.