Konkurs European Astro Pi 2017/2018

Astro_Pi_Logo_WEBZaprogramuj swój eksperyment

Wyślij swój program w kosmos!

European Astro Pi to konkurs dla uczniów ze wszystkich krajów będących członkami Europejskiej Agencji Kosmicznej.

Co to jest Astro Pi?

Astro Pi to nazwa nadawana specjalnie zaadaptowanym do tego celu edukacyjnym komputerom Raspberry Pi, które znajdują się na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Raspberry Pi to komputer w dużym stopniu przypominający maszyny, jakich używamy na co dzień. Jest jednak dużo mniejszy i ma odmienne wyposażenie. Oba komputery Raspberry Pi znajdujące się na pokładzie ISS są wyposażone w moduł Sense HAT, który pozwala wyczuwać ruch, mierzyć wilgotność, temperaturę i ciśnienie oraz wykrywać promieniowanie. Dodatkowo, astronauci mogą w posługiwać się joystickiem i przyciskami mini-komputera – dokładnie jak w konsoli do gier. Każdy komputer Astro Pi jest wyposażony w inny rodzaj kamery: Izzy posiada kamerę, która „widzi” w podczerwieni, a Ed – standardową kamerę działającą w zakresie fal widzialnych.

Ed jest gotowy do pracy i z niecierpliwością czeka na uruchomienie Twojego kodu.

Misje konkursu Astro Pi

W tym roku uczniowie mają do wyboru udział w jednym z dwóch rodzajów misji – jedna z nich związana jest z wyświetleniem pozdrowień dla Astronautów, z kolei druga polega na stworzeniu misji badawczej wpisującej się w jeden z motywów: życia na Ziemi bądź życia w kosmosie.

Misja Zero – dla uczniów do 14 roku życia – szczegółowy opis misji oraz informacje o zgłoszeniach 

Misja Laboratorium Kosmiczne – dla uczniów do 19 roku życia* – szczegółowy opis misji oraz informacje o zgłoszeniach

Nie znasz się na programowaniu? Nie martw się! Europejska Agencja Kosmiczna zapewnia materiały edukacyjne, które wyjaśniają, w jaki sposób korzystać z komputera Astro Pi i jak pisać dla niego oprogramowanie. Materiały te dostarczą Ci pomysłów na wykorzystanie Raspberry Pi w szkole.

Możesz nawet spróbować samodzielnie użyć modułu Sense HAT. Dowiedz się, co można zrobić za jego pomocą dzięki przeglądarkowemu emulatorowi modułu Sense HAT.

Tim Peake odtwarza na komputerze Astro Pi utwór “Run to the Stars” skomponowany przez uczestników poprzedniej edycji konkursu. Źródło: ESA

Dla nauczycieli

Zachęcamy wszystkich nauczycieli zainteresowanych konkursem do zapisywania się na warsztaty „Kosmos w szkole 2017”. Podczas wydarzenia będzie można wziąć udział w zajęciach pt. „Zaprogramuj stację kosmiczną”, na których wykorzystamy mikrokomputery Astro Pi, analogiczne do tych, które znajdują się na ISS.

Dla wszystkich uczestników konkursu zorganizujemy webinaria, które pozwolą na dokładne zapoznanie się z działaniem mikrokomputera Astro Pi oraz rozwieją wszelkie wątpliwości dotyczące konkursu.

Zapraszamy do zapoznania się z oficjalną stroną konkursu (w języku angielskim).