Polski konkurs CanSat

cansat_2017_logo_blue_smallCanSat to międzynarodowy konkurs, który zachęca uczniów do samodzielnego konstruowania minisatelitów i prowadzenia za ich pomocą badań naukowych. Drugie ogólnopolskie finały konkursu CanSat, organizowane przez Biuro Edukacji Kosmicznej ESERO-Polska, odbędą się już w kwietniu 2017 r.

Zobacz relację z edycji 2016.

   1. Czym jest CanSat?
   2. Edycja 2017
   3. Etapy konkursu
   4. Informacje organizacyjne
   5. Polskie sukcesy

Czym jest CanSat

Typowy CanSat to minisatelita mieszczący się w pojemniku wielkości puszki po napoju. Jego zadaniem jest przeprowadzenie kilku badań i eksperymentów podczas lotu małą rakietą lub balonem na wysokość od kilkuset metrów do kilku kilometrów, a następnie w trakcie opadania na spadochronie. Największym wyzwaniem dla uczniów budujących takie urządzenie jest zmieszczenie w nim wszystkich podstawowych systemów składających się na prawdziwego satelitę – zasilania, modułu komunikacji czy komputera pokładowego. Dane, jakie zbierają CanSaty bywają różne – od ciśnienia atmosferycznego i temperatury powietrza, przez telemetrię i fotografie, po poziom promieniowania jonizującego.

CanSat podczas testów i integracji. Źródło: Dario Cruz/ESA/Cansats in Europe

CanSat podczas testów i integracji. Źródło: Dario Cruz/ESA/Cansats in Europe

Projekt CanSata podlega kilku podstawowym ograniczeniom i wytycznym nałożonym przez organizatorów. Poza konkretnymi wymiarami geometrycznymi CanSat nie może zagrażać bezpieczeństwu uczestników (np. nie może mieć napędu pirotechnicznego), a jego zasilanie powinno pozwolić na kilka godzin samodzielnej pracy (np. dzięki bateriom słonecznym). Początkujący zawodnicy mogą skorzystać z gotowych zestawów, zawierających podstawowe komponenty CanSata, które mogą dostosować do swoich potrzeb.

O CanSatach pisaliśmy już kilkakrotnie na łamach naszego serwisu:

Edycja 2017 – rejestracja do 10 września 2016

Z początkiem września 2016 rozpoczęliśmy zapisy do kolejnej edycji konkursu CanSat. Poprzedzą go warsztaty dla opiekunów zespołów chętnych do udziału w konkursie. Formularz rejestracyjny dostępny jest pod tym odnośnikiem. Rejestracja obejmuje zarówno warsztaty dla opiekunów, które odbędą się w dniach 24-25 września 2016 r. oraz część główną konkursu, która potrwa do 16 kwietnia 2017 r.

Regulamin konkursu do pobrania.

Etapy konkursu

cansaty_etapy_2017

 

Rejestracja – do 10 września 2016 r.

Warsztaty dla nauczycieli - 24-25 września 2016, Centrum Nauki Kopernik

Finały – 06-09 kwietnia 2017, lotnisko Aeroklubu Starowolskiego oraz poligon w Nowej Dębie

Informacje organizacyjne

Pobierz Regulamin

W przypadku pytań prosimy o kontakt na esero@kopernik.org.pl

Kontakt dla mediów:

Katarzyna Nowicka
rzecznik prasowy Centrum Nauki Kopernik
tel. 604 194 689
katarzyna.nowicka@kopernik.org.pl

Polskie sukcesy

Polscy uczniowie i studenci już od kilku lat biorą udział w zawodach CanSatów. W 2013 roku sukces odniosła drużyna Kraksat z Krakowa, która zajęła pierwsze miejsce na europejskich finałach uczniowskich w Holandii. Jeszcze lepszym rokiem, okazał się 2015, kiedy studenci z Akademii Górniczo-Hutniczej zwyciężyli w zawodach CanSat Competition w Teksasie a drużyna licealistów Techswarm z tego samego miasta zajęła II miejsce w konkursie europejskim. Zawody, które odbyły się na poligonie pod Sandomierzem w 2016 r. były jednocześnie eliminacjami do europejskiego finału – zwycięska drużyna reprezentowała Polskę na konkursie European CanSat organizowanym w czerwcu 2016 roku przez Europejską Agencję Kosmiczną w Portugalii. Przyszłoroczni zwycięzcy reprezentować będą nas na kolejnych finałach europejskich.

Partnerem projektów STEM jest Boeing.
boeing_black_large