Warsztaty marsjańskie

Czym są ekstremofile? Jakie warunki panują na Marsie i czy było tam, jest, a może będzie kiedyś życie? Gdzie łatwiej żyć – na dnie oceanu, czy może w radioaktywnym ścieku? Te i inne pytania będą towarzyszyć uczestnikom warsztatów dla nauczycieli, organizowanych przez ESERO podczas tegorocznego Festiwalu Przemiany. 

 

Łazik Curiosity

Łazik Curiosity (blogs.esa.int)

Zapraszamy do rejestracji na warsztaty dla nauczycieli szkół gimnazjalnych i licealnych, które odbędą się 15 września w godzinach 12:30 – 16:30, w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Udział w warsztatach jest bezpłatny, jednak organizator nie pokrywa kosztów podróży. Rejestracja trwa do 13.09.2017.

Formularz rejestracyjny

 

 

 

Uczestnicy warsztatów zapoznają się ze scenariuszami edukacyjnymi stworzonymi specjalnie na potrzeby nauczycieli szkół gimnazjalnych i licealnych przez ekspertów Europejskiej Agencji Kosmicznej. W ramach zajęć postaramy się przybliżyć, w jaki sposób naukowcy poszukują dowodów na obecność mikroorganizmów w kosmosie – korzystając z wiedzy i umiejętności wykorzystywanych m.in. na lekcjach geografii, fizyki, chemii i biologii.

Odkrywanie tajemnic Marsa

Mars jest najlepiej poznaną planetą w Układzie Słonecznym (oczywiście poza Ziemią). Zawdzięczamy to sondom badawczym wysłanym w kierunku Czerwonej Planety. Niecały rok temu, na orbitę Marsa weszła sonda Trace Gas Orbiter, badająca gazy znajdujące się w jego atmosferze. Już tyle czasu wystarczyło, aby wykryć tajemniczą zmienność w koncentracji gazu mogącego (lecz nie muszącego) być oznaką występowania życia – metanu. Na rok 2020, Europejska Agencja Kosmiczna wraz z agencją Roskosmos, planują rozpoczęcie misji łazika ExoMars 2020, który m.in będzie wykonywał analizy astrobiologiczne, mające na celu określenie szans na występowanie organizmów żywych na Czerwonej Planecie – teraz, bądź też w przeszłości.

Festiwal Przemiany

Nauka. Sztuka. Technologia. Przyszłość

Festiwal Przemiany  14-17.09.2017 „Czyj jest Kosmos?” podejmuje temat eksploracji Układu Słonecznego  w kontekście nowych modeli ekonomicznych oraz technologii, które przygotowują grunt pod takie projekty, jak wydobycie surowców na asteroidach czy zasiedlenie Marsa. Kto na tym skorzysta?

Poza warsztatami, zapraszamy na segment festiwalowy poświęcony karierom w sektorze kosmicznym – Przemiany Młodych! (obowiązuje na niego oddzielna rejestracja!)